Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Entekawir

Wskazania do stosowania

Entekawir jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B u dorosłych. Wskazany jest również w leczeniu pacjentów z marskością wątroby i zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka wątroby.

Dawkowanie

Dawkowanie entekawiru zależy od wieku, masy ciała i stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednej tabletki (0,5 mg) raz na dobę, niezależnie od posiłków. Dawkę można dostosować w zależności od wyników badań laboratoryjnych i stanu klinicznego pacjenta.

Przeciwskazania do stosowania

Entekawir jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na substancję czynną lub jakikolwiek składnik preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia entekawirem należy wykonać badania laboratoryjne, w tym oznaczenie poziomu wirusa HBV oraz stanu czynnościowego wątroby. Podczas leczenia należy regularnie kontrolować poziom wirusa HBV oraz czynność wątroby.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Entekawir nie wykazuje istotnych interakcji z innymi lekami. Jednakże, przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach bez recepty i suplementach diety.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji między entekawirem a alkoholem. Jednakże, zaleca się unikanie spożywania alkoholu podczas leczenia chorób wątroby.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Entekawir nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono istotnych interakcji między entekawirem a innymi substancjami.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania entekawiru u kobiet w ciąży. Zaleca się unikanie stosowania leku w ciąży, chyba że korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy entekawir przenika do mleka kobiecego. Zaleca się ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu entekawiru na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi entekawiru są bóle głowy, nudności, biegunka, zmęczenie, bóle brzucha i bóle mięśni. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne, problemy z oddychaniem, obrzęk twarzy, wysypka, świąd, gorączka, dreszcze, osłabienie i zawroty głowy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania

Nie stwierdzono przypadków przedawkowania entekawiru u ludzi. W przypadku przypadkowego przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Mechanizm działania

Entekawir jest inhibitorem polimerazy wirusa HBV, co uniemożliwia namnażanie się wirusa i prowadzi do zmniejszenia ilości wirusa w organizmie.

Wchłanianie

Entekawir jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Entekawir jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Entekawir jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Entekawir jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Entekawir jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B u dorosłych. Lek jest dobrze tolerowany, ale może powodować niepożądane skutki uboczne. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania laboratoryjne i skonsultować się z lekarzem. Entekawir jest skutecznym lekiem w leczeniu HBV i może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia raka wątroby.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz