Kolendra siewna (Coriandrum sativum) to roślina z rodziny selerowatych. Pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie. Roślina ta osiąga wysokość około 60 cm i ma delikatne, pierzaste liście oraz białe lub różowe kwiaty zebrane w baldachogrona. Owocem kolendry jest kulisty, brązowy lub żółty orzeszek o średnicy około 5 mm.
Działanie, Właściwości, Skład
Kolendra siewna ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Roślina ta zawiera olejek eteryczny, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminę C, karotenoidy oraz sole mineralne.
Zastosowanie i Wskazania
Kolendra siewna jest stosowana w medycynie naturalnej jako środek przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy. Roślina ta może być stosowana w leczeniu infekcji dróg moczowych, zapalenia oskrzeli, chorób skóry oraz w stanach zapalnych jelit. Kolendra siewna jest również stosowana w celu poprawy trawienia i łagodzenia bólu brzucha.
Stosowanie i Dawkowanie
Kolendra siewna może być spożywana w postaci świeżych lub suszonych liści, nasion oraz olejku eterycznego. Zalecana dawka to 1-2 łyżeczki suszonych nasion dziennie lub 1-2 krople olejku eterycznego rozpuszczone w szklance wody. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Interakcje z Lekami I Ziołami
Nie stwierdzono żadnych znaczących interakcji kolendry siewnej z lekami lub innymi ziołami.
Skutki Uboczne, Przedawkowanie
Kolendra siewna jest uważana za bezpieczną roślinę, jednak w niektórych przypadkach może powodować reakcje alergiczne. Przedawkowanie może prowadzić do biegunki, nudności i wymiotów.
Podsumowanie
Kolendra siewna to roślina o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Może być stosowana w leczeniu infekcji dróg moczowych, zapalenia oskrzeli, chorób skóry oraz w stanach zapalnych jelit. Zalecana dawka to 1-2 łyżeczki suszonych nasion dziennie lub 1-2 krople olejku eterycznego rozpuszczone w szklance wody. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.