Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Nityzynon

Wskazania do stosowania

Nityzynon to lek stosowany w leczeniu nietrzymania moczu u dorosłych. Jest to lek przeciwpasożytniczy, który działa na mięśnie gładkie pęcherza moczowego, zwiększając jego pojemność i zmniejszając częstotliwość oddawania moczu.

Dawkowanie

Dawkowanie nityzynonu zależy od wieku pacjenta i stopnia nasilenia objawów. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 5 mg trzy razy dziennie. Dawkę można zwiększyć do 10 mg trzy razy dziennie, jeśli nie wystąpią skutki uboczne.

Przeciwskazania do stosowania

Nityzynon jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na nityzynon lub jakąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy go stosować u pacjentów z niedrożnością przewodu pokarmowego, jaskrą z zamkniętym kątem przesączania, chorobą wieńcową, zaburzeniami rytmu serca oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Nityzynon może powodować senność i zaburzenia widzenia, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nityzynon może nasilać działanie innych leków przeciwpasożytniczych oraz leków przeciwdepresyjnych i przeciwhistaminowych.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania nityzynonu, ponieważ może to nasilać działanie leku i powodować senność oraz zaburzenia koordynacji ruchowej.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Nityzynon może powodować senność i zaburzenia widzenia, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono innych istotnych interakcji nityzynonu z innymi lekami.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania nityzynonu w ciąży, chyba że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy nityzynon przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu nityzynonu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi nityzynonu są suchość w ustach, zaparcia, biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia oraz trudności w oddawaniu moczu.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania nityzynonu są nasilenie skutków ubocznych, takich jak suchość w ustach, senność, zaburzenia widzenia, trudności w oddawaniu moczu oraz zaburzenia rytmu serca.

Mechanizm działania

Nityzynon działa na mięśnie gładkie pęcherza moczowego, zwiększając jego pojemność i zmniejszając częstotliwość oddawania moczu.

Wchłanianie

Nityzynon jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Nityzynon jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Nityzynon jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Nityzynon jest wydalany z moczem.

Podsumowanie

Nityzynon jest lekiem stosowanym w leczeniu nietrzymania moczu u dorosłych. Lek ten działa na mięśnie gładkie pęcherza moczowego, zwiększając jego pojemność i zmniejszając częstotliwość oddawania moczu. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn, ponieważ nityzynon może powodować senność i zaburzenia widzenia. Lek ten jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na nityzynon lub jakąkolwiek substancję pomocniczą oraz u pacjentów z niedrożnością przewodu pokarmowego, jaskrą z zamkniętym kątem przesączania, chorobą wieńcową, zaburzeniami rytmu serca oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby. Skutki uboczne nityzynonu mogą obejmować suchość w ustach, zaparcia, biegunkę, nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia oraz trudności w oddawaniu moczu. Nie zaleca się stosowania nityzynonu w ciąży i podczas karmienia piersią.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz