Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Bobrek trójlistkowy

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) to roślina z rodziny bobrkowatych (Menyanthaceae). Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Rośnie w wilgotnych miejscach, takich jak torfowiska, brzegi jezior i strumieni. Roślina ta ma charakterystyczne trójlistkowe liście, które osiągają długość do 30 cm. Kwiaty bobrka trójlistkowego są białe lub różowe, zebrane w grona na szczycie pędu. Kwitnie od maja do czerwca.

Działanie, Właściwości, Skład

Bobrek trójlistkowy zawiera gorycze, flawonoidy, garbniki, kwas salicylowy, saponiny i kwasy organiczne. Roślina ta ma działanie moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Właściwości moczopędne bobrka trójlistkowego wynikają z zawartości goryczy, która pobudza wydzielanie moczu. Roślina ta działa także przeciwzapalnie i przeciwbólowo dzięki zawartości kwasu salicylowego.

Zastosowanie i Wskazania

Bobrek trójlistkowy jest stosowany w leczeniu chorób układu moczowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego, kamica nerkowa i zapalenie nerek. Roślina ta może być również stosowana w leczeniu chorób reumatycznych, bólów głowy i migreny.

Stosowanie i Dawkowanie

Bobrek trójlistkowy jest dostępny w postaci tabletek, kapsułek, herbat i nalewek. Zalecana dawka wynosi 1-2 g suszonej rośliny dziennie. Herbatę z bobrka trójlistkowego można przygotować z 1 łyżeczki suszonej rośliny na szklankę wrzącej wody. Napar powinien być spożywany 2-3 razy dziennie.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Nie stwierdzono interakcji bobrka trójlistkowego z innymi lekami lub ziołami.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Przedawkowanie bobrka trójlistkowego może prowadzić do biegunki, nudności i wymiotów. Roślina ta może również powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na gorycze.

Podsumowanie

Bobrek trójlistkowy to roślina o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowany jest w leczeniu chorób układu moczowego, chorób reumatycznych, bólów głowy i migreny. Roślina ta jest dostępna w postaci tabletek, kapsułek, herbat i nalewek. Przedawkowanie bobrka trójlistkowego może prowadzić do biegunki, nudności i wymiotów.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz