Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Immunoglobulina ludzka anty-D

Wskazania do stosowania

Immunoglobulina ludzka anty-D jest stosowana w celu zapobiegania powikłaniom u kobiet Rh-ujemnych w ciąży, których płód jest Rh-ujemny. Immunoglobulina anty-D jest podawana w celu zapobiegania immunizacji matki przeciwko antygenowi D, który jest obecny na powierzchni czerwonych krwinek płodu Rh-ujemnego.

Dawkowanie

Dawkowanie immunoglobuliny ludzkiej anty-D zależy od wieku pacjenta i wagi ciała. Zwykle podaje się jedną dawkę 300 µg (1500 IU) dożylnie lub domięśniowo. W przypadku ciężarnych, immunoglobulina anty-D podawana jest w 28. i 34. tygodniu ciąży oraz po porodzie, jeśli dziecko jest Rh-ujemne.

Przeciwskazania do stosowania

Nie należy stosować immunoglobuliny ludzkiej anty-D u pacjentów z nadwrażliwością na składniki preparatu lub na białka krwi.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed podaniem immunoglobuliny anty-D należy dokładnie zbadać pacjenta pod kątem obecności przeciwciał anty-D. Podczas podawania preparatu należy monitorować pacjenta pod kątem wystąpienia działań niepożądanych, takich jak reakcje alergiczne, gorączka, dreszcze, bóle głowy, nudności i wymioty.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono znaczących interakcji immunoglobuliny ludzkiej anty-D z innymi substancjami czynnymi.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono znaczących interakcji immunoglobuliny ludzkiej anty-D z alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Nie stwierdzono wpływu immunoglobuliny ludzkiej anty-D na zdolność prowadzenia pojazdów.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono innych znaczących interakcji immunoglobuliny ludzkiej anty-D.

Wpływ na ciążę

Immunoglobulina ludzka anty-D jest stosowana w celu zapobiegania powikłaniom u kobiet Rh-ujemnych w ciąży, których płód jest Rh-ujemny. Preparat jest bezpieczny dla matki i płodu.

Wpływ na laktację

Nie stwierdzono wpływu immunoglobuliny ludzkiej anty-D na laktację.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu immunoglobuliny ludzkiej anty-D na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi immunoglobuliny ludzkiej anty-D są reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność i anafilaksja. Mogą również wystąpić gorączka, dreszcze, bóle głowy, nudności i wymioty.

Objawy przedawkowania

Nie stwierdzono objawów przedawkowania immunoglobuliny ludzkiej anty-D.

Mechanizm działania

Immunoglobulina ludzka anty-D jest preparatem zawierającym przeciwciała skierowane przeciwko antygenowi D, który jest obecny na powierzchni czerwonych krwinek płodu Rh-ujemnego. Immunoglobulina anty-D wiąże się z antygenem D na powierzchni czerwonych krwinek płodu, uniemożliwiając matce wytworzenie przeciwciał przeciwko antygenowi D.

Wchłanianie

Immunoglobulina ludzka anty-D jest podawana dożylnie lub domięśniowo i wchłania się szybko i całkowicie.

Dystrybucja

Immunoglobulina ludzka anty-D dystrybuuje się w organizmie pacjenta, docierając do tkanek i narządów.

Metabolizm

Nie stwierdzono znaczącego metabolizmu immunoglobuliny ludzkiej anty-D.

Wydalanie

Immunoglobulina ludzka anty-D jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Immunoglobulina ludzka anty-D jest stosowana w celu zapobiegania powikłaniom u kobiet Rh-ujemnych w ciąży, których płód jest Rh-ujemny. Preparat jest bezpieczny dla matki i płodu. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są reakcje alergiczne. Immunoglobulina anty-D wiąże się z antygenem D na powierzchni czerwonych krwinek płodu, uniemożliwiając matce wytworzenie przeciwciał przeciwko antygenowi D. Preparat jest podawany dożylnie lub domięśniowo i wchłania się szybko i całkowicie. Immunoglobulina ludzka anty-D jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz