Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Skopolamina (Hioscyna)

Wskazania do stosowania

Skopolamina (Hioscyna) jest stosowana w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie trzustki, a także w leczeniu chorób układu moczowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego. Ponadto, skopolamina jest stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa oraz w leczeniu chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona.

Dawkowanie

Dawkowanie skopolaminy zależy od wieku pacjenta, wagi ciała oraz stanu zdrowia. Zazwyczaj dawka wynosi od 0,25 do 0,5 mg na dobę. Lek należy przyjmować doustnie, z jedzeniem lub bez jedzenia. W przypadku zapomnienia o dawce, należy ją przyjąć jak najszybciej, jednak jeśli zbliża się czas kolejnej dawki, należy pominąć tę zapomnianą.

Przeciwskazania do stosowania

Skopolamina jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na składniki leku oraz u pacjentów z jaskrą, chorobą niedokrwienną serca, zaburzeniami rytmu serca oraz u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania skopolaminy należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach oraz przyjmowanych lekach. Skopolamina może powodować senność oraz zaburzenia widzenia, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Ponadto, skopolamina może powodować suchość w ustach, co może prowadzić do powstawania próchnicy zębów.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Skopolamina może wchodzić w interakcje z innymi lekami, takimi jak leki przeciwhistaminowe, leki przeciwbólowe oraz leki przeciwdepresyjne. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Skopolamina może nasilać działanie alkoholu, dlatego należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Skopolamina może powodować senność oraz zaburzenia widzenia, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Skopolamina może wpływać na działanie innych leków, takich jak leki przeciwhistaminowe oraz leki przeciwbólowe. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Wpływ na ciążę

Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania skopolaminy w czasie ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania skopolaminy w czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy skopolamina przenika do mleka matki. Przed rozpoczęciem stosowania skopolaminy w czasie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność

Nie ma danych dotyczących wpływu skopolaminy na płodność.

Skutki uboczne

Skopolamina może powodować skutki uboczne, takie jak suchość w ustach, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, biegunka oraz zaparcia.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania skopolaminy są suchość w ustach, zaburzenia widzenia, senność, drgawki oraz zaburzenia rytmu serca. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Skopolamina działa poprzez blokowanie receptorów muskarynowych, co powoduje zmniejszenie wydzielania soków trawiennych oraz zmniejszenie perystaltyki jelit.

Wchłanianie

Skopolamina jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Skopolamina jest dystrybuowana do tkanek organizmu, w tym do mózgu.

Metabolizm

Skopolamina jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Skopolamina jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Skopolamina (Hioscyna) jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu pokarmowego, układu moczowego, układu oddechowego oraz chorób neurologicznych. Lek może powodować skutki uboczne, takie jak suchość w ustach, zawroty głowy, senność oraz zaburzenia widzenia. Skopolamina może wchodzić w interakcje z innymi lekami oraz alkoholem. Przed rozpoczęciem stosowania skopolaminy należy skonsultować się z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz