Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Śliwa tarnina

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Śliwa tarnina (Prunus spinosa) to krzew lub niewielkie drzewo z rodziny różowatych. Pochodzi z Europy, Azji i Afryki Północnej. Osiąga wysokość do 5 metrów. Charakteryzuje się ciernistymi gałęziami i ciemnozielonymi liśćmi o kształcie jajowatym. Kwitnie w kwietniu i maju, tworząc białe, pięciopłatkowe kwiaty o średnicy około 2 cm. Owocem jest kulisty, niebieskoczarny pestkowiec o średnicy 1-2 cm.

Działanie, Właściwości, Skład

Śliwa tarnina zawiera flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, witaminy C i K, sole mineralne oraz olejek eteryczny. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe i moczopędne. Wspomaga trawienie i działa łagodnie przeczyszczająco. Zawarte w niej garbniki mają działanie ściągające i przeciwzapalne, co przyczynia się do łagodzenia biegunek i stanów zapalnych błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Zastosowanie i Wskazania

Śliwa tarnina znajduje zastosowanie w leczeniu biegunek, zapaleń błony śluzowej przewodu pokarmowego, chorób dróg moczowych, chorób skóry, a także w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Może być stosowana jako środek przeciwbólowy w przypadku bólów reumatycznych i migrenowych. W medycynie ludowej stosowana jest również jako środek przeciwgorączkowy i przeciwkaszlowy.

Stosowanie i Dawkowanie

Śliwa tarnina jest dostępna w postaci suszu, nalewek, syropów, tabletek i kapsułek. Zalecana dawka to 1-2 łyżeczki suszu lub 1-2 kapsułki dziennie. Nalewka powinna być przygotowana z 1-2 łyżek suszu na 200 ml wody, spożywana 2-3 razy dziennie przed posiłkiem. Syrop należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Śliwa tarnina może wpływać na działanie leków moczopędnych i przeciwbólowych. Nie należy stosować jej jednocześnie z innymi ziołami moczopędnymi, ponieważ może to prowadzić do odwodnienia organizmu.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Przy stosowaniu zalecanych dawek nie obserwuje się skutków ubocznych. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Podsumowanie

Śliwa tarnina to roślina lecznicza o wielu właściwościach. Zawarte w niej składniki mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe i moczopędne. Może być stosowana w leczeniu biegunek, zapaleń błony śluzowej przewodu pokarmowego, chorób dróg moczowych, chorób skóry, a także w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Zalecana dawka to 1-2 łyżeczki suszu lub 1-2 kapsułki dziennie. Nie należy stosować jej jednocześnie z innymi ziołami moczopędnymi, ponieważ może to prowadzić do odwodnienia organizmu.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz