Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Regulatory potliwości

Pocenie się jest naturalnym procesem związanym z termoregulacją. Gruczoły potowe, rozmieszczone na całym ciele, zwiększają wydzielanie potu podczas wysiłku lub pod wpływem podwyższonej temperatury. Wilgoć pozwala utrzymać temperaturę ciała na właściwym poziomie. 

Aktywne filtry

Jednakże w codziennym życiu warto mieć pod kontrolą ilość wydzielanego potu, zwłaszcza w tak newralgicznych miejscach jak pachy, gdzie nagromadzanie gruczołów potowych jest większe. W celu zmniejszenia dyskomfortu związanego z poceniem się opracowano różnego rodzaju preparaty, o odmiennych zasadach funkcjonowania. 

Dezodoranty i antyperspiranty

Terminy dezodorant i antyperspirant używane są zamiennie, co nie do końca jest prawidłowe. Działanie dezodorantu polega bowiem na maskowaniu zapachu potu, nie ma jednak wpływu na jego wydzielanie. Z kolei antyperspirant jest preparatem zawierającym substancje, których zadaniem jest pochłanianie nadmiaru wilgoci. Antyperspiranty dostępne są w wersji bezwonnej lub z nutą zapachową, w formie sztyftów, tak zwanych "kulek", sprayów oraz kremów. Oba typy kosmetyków są najczęściej używane przez osoby, które nie mają poważnego problemu z poceniem się.

Regulatory potliwości i blokery potu

Regulatory i blokery potu są dedykowane osobom cierpiącym na nadmierną potliwość, dla których działanie zwykłych dezodorantów i antyperspirantów jest niewystarczające. Blokery i regulatory w formie sztyftu, kremu, czy innej substancji do stosowania miejscowego, zawierają wyższe stężenie substancji wchłaniającej wilgoć. Nanosi się je na noc, na czystą i suchą skórę, nie częściej niż dwa, trzy razy w tygodniu, ponieważ ich działanie jest bardzo intensywne.

Na innej zasadzie działają preparaty doustne, które poprzez odpowiednio dobrane składniki wpływają na cały organizm, hamując wydzielanie potu.Substancjami czynnymi doustnych regulatorów są często szałwia oraz pachnotka zwyczajna. Dzięki kompleksowemu działaniu preparaty doustne hamują wydzielanie potu na obszarze całego ciała, z którym to problemem borykają się osoby cierpiące z powodu nadmiernej potliwości.