Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Oksylometazolina

Wskazania do stosowania

Oksylometazolina to związek chemiczny stosowany w leczeniu objawów kataru, zapalenia zatok oraz alergicznego nieżytu nosa. Lek działa zwężająco na naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, co zmniejsza obrzęk i ułatwia oddychanie.

Dawkowanie

Dawkowanie oksylometazoliny zależy od wieku pacjenta i postaci leku. Zazwyczaj dorośli i dzieci powyżej 12 lat stosują 1-2 krople 0,1% roztworu do każdej dziurki nosowej co 10-12 godzin. Dzieci w wieku 6-12 lat stosują 1 kroplę 0,05% roztworu do każdej dziurki nosowej co 10-12 godzin. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 6 lat.

Przeciwskazania do stosowania

Oksylometazolina jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na ten związek chemiczny lub na jakikolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobami tarczycy, cukrzycą, jaskrą oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Oksylometazolina należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobami tarczycy, cukrzycą oraz u osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne. Nie zaleca się stosowania leku dłużej niż 7 dni, ponieważ może to prowadzić do efektu odwróconego, czyli nasilenia objawów kataru.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Oksylometazolina może wchodzić w interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania oksylometazoliny, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Oksylometazolina może powodować zawroty głowy i zaburzenia widzenia, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono innych istotnych interakcji oksylometazoliny z innymi lekami.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania oksylometazoliny u kobiet w ciąży, chyba że korzyść dla matki przeważa nad ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie zaleca się stosowania oksylometazoliny u kobiet karmiących piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu oksylometazoliny na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane oksylometazoliny to suchość błony śluzowej nosa, pieczenie, kichanie, ból głowy, zawroty głowy, nudności oraz zaburzenia snu. Rzadziej mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd oraz obrzęk.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie oksylometazoliny może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak zaburzenia rytmu serca, drżenie mięśni, nadmierna potliwość, nudności oraz wymioty. W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Oksylometazolina działa zwężająco na naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, co zmniejsza obrzęk i ułatwia oddychanie.

Wchłanianie

Oksylometazolina jest szybko wchłaniana z błony śluzowej nosa.

Dystrybucja

Oksylometazolina jest szybko dystrybuowana w organizmie.

Metabolizm

Oksylometazolina jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Oksylometazolina jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Oksylometazolina to związek chemiczny stosowany w leczeniu objawów kataru, zapalenia zatok oraz alergicznego nieżytu nosa. Lek działa zwężająco na naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, co zmniejsza obrzęk i ułatwia oddychanie. Oksylometazolina może powodować działania niepożądane, takie jak suchość błony śluzowej nosa, pieczenie, kichanie, ból głowy, zawroty głowy, nudności oraz zaburzenia snu. Nie zaleca się stosowania leku dłużej niż 7 dni, ponieważ może to prowadzić do efektu odwróconego, czyli nasilenia objawów kataru. Przedawkowanie oksylometazoliny może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak zaburzenia rytmu serca, drżenie mięśni, nadmierna potliwość, nudności oraz wymioty. W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz