Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Płyny do płukania ust

Podstawowe środki polecane przez stomatologów w codziennej higienie jamy ustnej to szczoteczka do zębów, odpowiednia pasta oraz nić dentystyczna pomocna w usunięciu zalegających resztek pokarmowych. Warto jednak dodać do nich dobrej jakości płyn do płukania ust, który zapobiegnie rozwojowi niekorzystnej dla naszej jamy ustnej flory bakteryjnej mogącej wywoływać próchnicę.

Aktywne filtry

Świeży oddech Twoją najlepszą wizytówką!

Regularne szczotkowanie to podstawa profilaktyki naszego uzębienia. Niestety bakterie rozwijają się w obrębie całej jamy ustnej, a nie tylko zębów. Możemy powstrzymać ten proces zaopatrując się w odpowiednie płyny do płukania ust. Skuteczny płyn nie tylko pomoże pozbyć się bakterii mogących powodować próchnicę, ale także zapobiegnie powstawaniu nadmiernej ilości płytki nazębnej i odświeży nasz oddech. Obecnie na rynku farmaceutycznym oferowana jest szeroka gama płukanek przystosowanych do potrzeb różnych pacjentów. Popularne są przeciwpróchnicze płyny do płukania jamy ustnej. Najczęściej w ich skład wchodzi fluor, który uodparnia szkliwo na działanie szkodliwych kwasów. Płyny wzmacniające strukturę szkliwa zawierają także inny pierwiastek - wapń. Pomaga to zregenerować strukturę zęba powstałą np. w wyniku drobnego uszkodzenia. Od niedawna dostępne są także płyny wybielające. Nie zastąpią one profesjonalnego wybielania w gabinecie dentystycznym, ale mogą skutecznie wspomóc ten proces wraz z odpowiednią wybielającą pastą do zębów. Rozjaśnienie szkliwa może być osiągnięte dzięki mikrocząsteczkom zawartym w płynie bądź też w wyniku zachodzących procesów chemicznych. Płyny wybielające najczęściej mają w swoim składzie także substancje chroniące szkliwo takie jak hydroksyapatyt. Również osoby cierpiące na problem nieświeżego oddechu mogą wyposażyć się w specjalistyczną płukankę. Najbardziej skuteczne są mieszanki wieloskładnikowe, gdyż halitoza może mieć wiele przyczyn. Płyny do higieny jamy ustnej pomagające uporać się z nieświeżym oddechem mają właściwości antyseptyczne, a w ich skład wchodzą m.in. związki cynku, chlorheksydyna oraz olejki roślinne. Regularne stosowanie tego rodzaju płynów może pomóc wielu osobom przełamując ograniczenia towarzyskie.

Płyny na bazie alkoholu czy bez?

Stosunkowo duża część dostępnych na rynku płukanek do ust oparta jest o alkohol etylowy zwany potocznie etanolem. Jest tak ze względu na jego silne właściwości antybakteryjne. Ponadto alkohol ma korzystny wpływ na zwalczanie stanów zapalnych dziąseł. Warto jednak pamiętać, że etanol może wysuszać śluzówkę jamy ustnej doprowadzając do jej zaczerwienienia oraz powstawania bólu. Z tego rodzaju płynów z pewnością nie powinny korzystać kobiety będące w ciąży oraz dzieci, jednak na obecne na rynku produkty pozbawione etanolu skutecznie zastąpią alkoholowe wyroby w codziennej higienie jamy ustnej. Używanie płynu do płukania ust powinno być jednak tylko uzupełnieniem regularnego szczotkowania, a nie jego substytutem. Stosując się do zaleceń stomatologa będziemy mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długi czas.