Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Nimodypina

Wskazania do stosowania

Nimodypina jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego, takich jak niedokrwienie mózgu, krwotok podpajęczynówkowy oraz zapobieganie skurczom naczyń mózgowych po podaniu dożylnym leków zwężających naczynia krwionośne.

Dawkowanie

Dawkowanie nimodypiny zależy od wskazań i stanu pacjenta. Zazwyczaj stosuje się dawkę 60 mg co 4 godziny. Lek należy przyjmować doustnie, po posiłku. Nie należy przekraczać zaleconej dawki.

Przeciwskazania do stosowania

Nimodypina jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na składniki leku oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Nimodypina może powodować obniżenie ciśnienia krwi, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z niskim ciśnieniem tętniczym. Lek może również wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nimodypina może nasilać działanie innych leków obniżających ciśnienie krwi, takich jak beta-blokery, inhibitory ACE oraz diuretyki.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania nimodypiny, ponieważ może to nasilać działanie leku i prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Nimodypina może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Nimodypina może nasilać działanie leków przeciwbólowych oraz leków przeciwgorączkowych.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania nimodypiny w ciąży, chyba że korzyść dla matki przeważa nad ryzykiem dla płodu. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku w czasie ciąży.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy nimodypina przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu nimodypiny na płodność.

Skutki uboczne

Nimodypina może powodować bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, senność, zaburzenia widzenia oraz obniżenie ciśnienia krwi.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania nimodypiny mogą być obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia oddychania.

Mechanizm działania

Nimodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, który działa na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, powodując ich rozkurcz i zwiększenie przepływu krwi.

Wchłanianie

Nimodypina jest dobrze wchłaniana po podaniu doustnym.

Dystrybucja

Nimodypina jest dobrze dystrybuowana w organizmie, docierając do tkanek i płynów ustrojowych.

Metabolizm

Nimodypina jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Nimodypina jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Nimodypina jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego. Lek może powodować obniżenie ciśnienia krwi oraz wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie zaleca się stosowania nimodypiny w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Lek może powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, nudności oraz osłabienie. Nimodypina działa na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, powodując ich rozkurcz i zwiększenie przepływu krwi. Lek jest dobrze wchłaniany i dystrybuowany w organizmie, a następnie metabolizowany w wątrobie i wydalany z organizmu przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz