Slide thumbnail

Biegunka

Biegunka niezależnie od przyczyny nieleczona prowadzić może do wycieńczenia organizmu oraz odwodnienia. Konieczne jest więc nie tylko przyjęcie leków hamujących biegunkę, ale także preparatów z elektrolitami nawadniających organizm i probiotyków do odbudowy flory bakteryjnej jelit.

Jest 76 produktów.

Pokazano 1-42 z 76 pozycji

Aktywne filtry

Biegunka, potocznie często nazywana też rozwolnieniem, jest dolegliwością przy której chory oddaje stolec z dużo większą częstotliwością niż zazwyczaj i jest on płynnej konsystencji, czasami z krwią albo domieszkami śluzu lub ropy. Najczęstszymi przyczynami wywołującymi biegunkę są m. in. zatrucie pokarmowe, grypa żołądkowa, alergie pokarmowe, stres itp. Niezależnie jednak od przyczyny leczenie zawsze jest jednakowe i w każdym przypadku konieczne. Długotrwała biegunka może bowiem doprowadzić do odwodnienia i ogólnego osłabienia organizmu.

Leczenie biegunki

Dla zahamowania objawów biegunki trzeba sięgnąć po leki przeciwbiegunkowe, które spowalniają ruchy jelit (spazmolityczne) i wspomagają wchłanianie wody (adsorpcyjne). W trakcie biegunki ważne jest również by nawodnić organizm zażywając preparaty z elektrolitami (o podstawowym składzie: sód, potas i magnez) oraz suplementy, które odbudują florę bakteryjną przewodu pokarmowego (probiotyki). Leki dostępne są w formie tabletek lub proszku do przyrządzenia roztworu do picia.

W leczeniu tej dolegliwości stosowany jest często również węgiel aktywny, który działa na takiej zasadzie, że wiąże ze sobą bakterie oraz toksyny, wywołujące biegunkę, jest przy tym naturalnym i bardzo skutecznym lekarstwem. W rzadkich przypadkach biegunka może okazać się bardzo niebezpiecznym schorzeniem prowadzącym nawet do zagrożenia życia pacjenta. Ważne jest by obserwować objawy i gdy wystąpią np. gorączka, dreszcze czy omdlenia, konieczna może być w takim wypadku konsultacja z lekarzem dla odpowiedniego poprowadzenia leczenia. Są to jednak sytuacje niezwykle rzadkie i najczęściej wystarczają preparaty z apteki dostępne bez recepty.