Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Szparag lekarski

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Szparag lekarski (Asparagus officinalis) to roślina z rodziny szparagowatych. Pochodzi z obszarów Europy, Azji i Afryki Północnej. Jest to bylina o wysokości od 50 do 150 cm, zielona lub niebieskawa, zielona w górze i biała w dolnej części pędu. Liście są drobne i igiełkowate, a kwiaty małe i białe. Owocem jest czerwona jagoda.

Działanie, Właściwości, Skład

Szparag lekarski ma działanie moczopędne, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne i przeciwgorączkowe. Zawiera witaminy A, B1, B2, C, E, K, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, sód, cynk i miedź.

Zastosowanie i Wskazania

Szparag lekarski stosowany jest w leczeniu chorób układu moczowego, takich jak kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek, a także w chorobach reumatycznych i gorączce. Może być również stosowany w celu oczyszczenia organizmu z toksyn.

Stosowanie i Dawkowanie

Szparag lekarski można spożywać na surowo lub gotować. Zalecana dawka to około 100-200 g dziennie. W przypadku stosowania w celu leczenia chorób układu moczowego, zaleca się picie naparu z korzeni szparaga lekarskiego.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Nie stwierdzono interakcji szparaga lekarskiego z lekami i ziołami.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Przedawkowanie szparaga lekarskiego może prowadzić do biegunki, nudności i wymiotów. Osoby z chorobami nerek powinny unikać spożywania szparaga lekarskiego.

Podsumowanie

Szparag lekarski to roślina o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym i przeciwgorączkowym. Stosowany jest w leczeniu chorób układu moczowego, chorób reumatycznych i gorączki. Może być spożywany na surowo lub gotowany, a zalecana dawka to około 100-200 g dziennie. Przedawkowanie może prowadzić do biegunki, nudności i wymiotów, a osoby z chorobami nerek powinny unikać spożywania szparaga lekarskiego.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz