Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Werteporfina

Wskazania do stosowania

Werteporfina jest lekiem stosowanym w terapii bólu nowotworowego u pacjentów dorosłych, którzy nie odczuwają ulgi po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych.

Dawkowanie

Dawkowanie werteporfiny zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz od rodzaju bólu. Lek podawany jest dożylnie, zwykle w dawce 0,15 mg/kg masy ciała, co odpowiada dawce 10-20 mg. Dawkę można zwiększyć do 30 mg, jeśli pacjent nie odczuwa ulgi po pierwszej dawce.

Przeciwskazania do stosowania

Werteporfina jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na składniki leku oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem terapii werteporfiną należy dokładnie ocenić stan pacjenta, w szczególności stan wątroby i nerek. Lek należy podawać ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek oraz u pacjentów z chorobami układu krążenia.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono istotnych interakcji werteporfiny z innymi substancjami czynnymi.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji werteporfiny z alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Werteporfina może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn w czasie trwania terapii.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono istotnych interakcji werteporfiny z innymi lekami.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu werteporfiny na ciążę. Lek może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy werteporfina przenika do mleka kobiecego. Lek należy stosować ostrożnie u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu werteporfiny na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi werteporfiny są nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie oraz reakcje w miejscu podania. Rzadziej mogą wystąpić zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło, skurcze mięśni oraz zaburzenia rytmu serca.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania werteporfiny są bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia. W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Werteporfina jest lekiem fotosensybilizującym. Po podaniu dożylnym lek gromadzi się w nowotworowych naczyniach krwionośnych. Następnie, pod wpływem światła o długości fali 689 nm, dochodzi do reakcji fotochemicznej, która prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zniszczenia nowotworowych tkanek.

Wchłanianie

Werteporfina jest podawana dożylnie i szybko rozprowadza się w organizmie.

Dystrybucja

Werteporfina gromadzi się w nowotworowych naczyniach krwionośnych.

Metabolizm

Werteporfina jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Werteporfina jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Werteporfina jest lekiem stosowanym w terapii bólu nowotworowego u pacjentów dorosłych. Lek podawany jest dożylnie, zwykle w dawce 0,15 mg/kg masy ciała. Przed rozpoczęciem terapii należy dokładnie ocenić stan pacjenta, w szczególności stan wątroby i nerek. Lek może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie oraz reakcje w miejscu podania. W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Werteporfina jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z organizmu głównie przez nerki. Lek należy stosować ostrożnie u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn w czasie trwania terapii. Lek nie stwierdzono istotnych interakcji z innymi substancjami czynnymi oraz z alkoholem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz