Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Żarnowiec miotlasty

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Żarnowiec miotlasty (Centaurea jacea) to roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z Europy, gdzie występuje na łąkach, pastwiskach i przydrożach. Jest to bylina o wysokości od 30 do 100 cm, z pędami pokrytymi szorstkimi włoskami. Liście są pierzaste, ząbkowane, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu szaro-białe. Kwiaty zebrane są w koszyczki, które tworzą baldachogrono na szczycie pędu. Koszyczki są fioletowe lub różowe, a ich środek jest żółty.

Działanie, Właściwości, Skład

Żarnowiec miotlasty zawiera flawonoidy, glikozydy, kwasy organiczne, olejki eteryczne i sole mineralne. Roślina ta wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, moczopędne, przeciwgorączkowe i przeciwskurczowe. Żarnowiec miotlasty działa również na układ trawienny, pobudzając wydzielanie soków trawiennych i poprawiając trawienie.

Zastosowanie i Wskazania

Żarnowiec miotlasty stosowany jest w medycynie naturalnej jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny w chorobach reumatycznych, bólach stawów, mięśni i nerwobólach. Roślina ta może być również stosowana w przypadku infekcji dróg moczowych, kamicy nerkowej, a także w stanach gorączkowych i przeziębieniach.

Stosowanie i Dawkowanie

Żarnowiec miotlasty można stosować w postaci naparu z suszonych kwiatów i liści. Zaleca się spożywanie 2-3 filiżanek naparu dziennie. Można również stosować preparaty ziołowe, które zawierają ekstrakt z żarnowca miotlastego. Dawkowanie preparatów zależy od producenta i powinno być zgodne z zaleceniami na opakowaniu.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Nie stwierdzono interakcji żarnowca miotlastego z lekami i innymi ziołami. Jednak przed zastosowaniem żarnowca miotlastego w celach leczniczych, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Żarnowiec miotlasty jest rośliną bezpieczną w stosowaniu. Jednak w przypadku przedawkowania może wystąpić biegunka, nudności i wymioty. Osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych powinny unikać stosowania żarnowca miotlastego.

Podsumowanie

Żarnowiec miotlasty to roślina lecznicza, która wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwgorączkowe i przeciwskurczowe. Może być stosowany w chorobach reumatycznych, bólach stawów, mięśni i nerwobólach, infekcjach dróg moczowych, kamicy nerkowej, a także w stanach gorączkowych i przeziębieniach. Żarnowiec miotlasty jest rośliną bezpieczną w stosowaniu, jednak przed zastosowaniem w celach leczniczych, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz