Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Stokrotka pospolita

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Stokrotka pospolita (Bellis perennis) to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z Europy, Azji i Afryki Północnej. Jest to bylina, która rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach i na terenach zielonych. Charakterystyczną cechą stokrotki są białe płatki kwiatów, które otaczają żółty środek. Roślina ta osiąga wysokość około 10-20 cm. Liście stokrotki są jajowate, ząbkowane i mają długość około 2-3 cm.

Działanie, Właściwości, Skład

Stokrotka pospolita zawiera flawonoidy, glikozydy, kwasy organiczne, olejki eteryczne i sole mineralne. Roślina ta ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Stokrotka działa także moczopędnie i przeczyszczająco.

Zastosowanie i Wskazania

Stokrotka pospolita jest stosowana w leczeniu chorób układu moczowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego, kamica nerkowa i zapalenie nerek. Roślina ta ma także działanie przeciwzapalne, dlatego jest stosowana w leczeniu chorób zapalnych skóry, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca. Stokrotka jest również stosowana w leczeniu chorób dróg oddechowych, takich jak kaszel, katar i zapalenie gardła.

Stosowanie i Dawkowanie

Stokrotka pospolita jest stosowana w postaci naparu z suszonych kwiatów. Do przygotowania naparu należy zalać 1-2 łyżki suszonych kwiatów stokrotki szklanką wrzącej wody i pozostawić na około 10-15 minut. Napar można pić 2-3 razy dziennie.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Stokrotka pospolita może wpływać na działanie niektórych leków, takich jak leki moczopędne i przeciwbólowe. Przed zastosowaniem stokrotki należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Stokrotka pospolita jest rośliną bezpieczną w stosowaniu, jednak w przypadku przedawkowania może wystąpić biegunka, nudności i wymioty. Osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych powinny unikać stosowania stokrotki.

Podsumowanie

Stokrotka pospolita to roślina lecznicza o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym. Stosowana jest w leczeniu chorób układu moczowego, chorób skóry i chorób dróg oddechowych. Roślina ta jest bezpieczna w stosowaniu, jednak przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz