Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Mizoprostol

Wskazania do stosowania

Mizoprostol jest syntetycznym analogiem prostaglandyny E1, który jest stosowany w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także w celu zapobiegania uszkodzeń żołądka i dwunastnicy spowodowanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Dawkowanie

Dawkowanie mizoprostolu zależy od wskazań do stosowania. W przypadku leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zwykle stosuje się 200-400 mikrogramów mizoprostolu dwa razy dziennie. W przypadku zapobiegania uszkodzeń żołądka i dwunastnicy spowodowanych stosowaniem NLPZ, zwykle stosuje się 200 mikrogramów mizoprostolu cztery razy dziennie.

Przeciwskazania do stosowania

Mizoprostol jest przeciwwskazany u pacjentek w ciąży, ponieważ może powodować poronienie lub wady wrodzone u płodu. Mizoprostol jest również przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na mizoprostol lub na jakiekolwiek składniki leku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Mizoprostol należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą nerek, chorobą wątroby, chorobą serca, chorobą naczyń krwionośnych, chorobą płuc lub chorobą tarczycy. Mizoprostol może powodować biegunkę, która może prowadzić do odwodnienia, zwłaszcza u starszych pacjentów.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Mizoprostol może zwiększać działanie leków przeciwzakrzepowych, takich jak heparyna i warfaryna, co może prowadzić do krwawień. Mizoprostol może również zmniejszać skuteczność leków przeciwbólowych, takich jak aspiryna i ibuprofen.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji między mizoprostolem a alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Mizoprostol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługę maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono istotnych interakcji między mizoprostolem a innymi lekami.

Wpływ na ciążę

Mizoprostol jest przeciwwskazany u pacjentek w ciąży, ponieważ może powodować poronienie lub wady wrodzone u płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy mizoprostol przenika do mleka matki. Zaleca się ostrożność przy stosowaniu mizoprostolu u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu mizoprostolu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi mizoprostolu są biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, gorączka, dreszcze, zmęczenie i bóle mięśni. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić skurcze macicy, krwawienia, reakcje alergiczne i zaburzenia rytmu serca.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania mizoprostolu mogą być biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, gorączka, dreszcze, zmęczenie i bóle mięśni. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Mizoprostol jest syntetycznym analogiem prostaglandyny E1, która działa na receptory prostaglandynowe w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, zwiększając produkcję śluzu i bicarbonatu oraz zmniejszając wydzielanie kwasu solnego. Mizoprostol działa również na mięśnie macicy, powodując skurcze.

Wchłanianie

Mizoprostol jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym.

Dystrybucja

Mizoprostol jest szybko dystrybuowany do tkanek.

Metabolizm

Mizoprostol jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Mizoprostol jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Mizoprostol jest syntetycznym analogiem prostaglandyny E1, który jest stosowany w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także w celu zapobiegania uszkodzeń żołądka i dwunastnicy spowodowanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mizoprostol jest przeciwwskazany u pacjentek w ciąży, ponieważ może powodować poronienie lub wady wrodzone u płodu. Mizoprostol może powodować biegunkę, która może prowadzić do odwodnienia, zwłaszcza u starszych pacjentów. Najczęstszymi skutkami ubocznymi mizoprostolu są biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, gorączka, dreszcze, zmęczenie i bóle mięśni. Mizoprostol jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym i jest szybko dystrybuowany do tkanek. Mizoprostol jest metabolizowany w wątrobie i jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz