Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Fenylomaślan glicerolu

Wskazania do stosowania

Fenylomaślan glicerolu jest stosowany jako składnik leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jest również stosowany w leczeniu bólu związanego z chorobami reumatycznymi.

Dawkowanie

Dawkowanie fenylomaślanu glicerolu zależy od wieku pacjenta i wskazań do stosowania. Zwykle stosuje się dawkę 500-1000 mg co 4-6 godzin, nie przekraczając dawki 4 g na dobę.

Przeciwskazania do stosowania

Fenylomaślan glicerolu jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na ten składnik lub na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Nie należy stosować go u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą nerek, chorobą wątroby oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Fenylomaślan glicerolu należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, astmą, chorobą Parkinsona oraz u osób starszych.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Fenylomaślan glicerolu może wchodzić w interakcje z innymi lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi oraz lekami moczopędnymi. Należy unikać jednoczesnego stosowania z alkoholem oraz lekami nasennymi i uspokajającymi.

Interakcje z alkoholem

Fenylomaślan glicerolu nie powinien być stosowany jednocześnie z alkoholem, ponieważ może to zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Fenylomaślan glicerolu może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn podczas stosowania tego leku.

Inne rodzaje interakcji

Fenylomaślan glicerolu może wpływać na działanie leków przeciwpłytkowych oraz leków przeciwzakrzepowych. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania tych leków.

Wpływ na ciążę

Fenylomaślan glicerolu jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, ponieważ może wpływać negatywnie na rozwój płodu.

Wpływ na laktację

Fenylomaślan glicerolu przenika do mleka matki i może wpłynąć na dziecko karmione piersią. Nie zaleca się stosowania tego leku u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu fenylomaślanu glicerolu na płodność.

Skutki uboczne

Fenylomaślan glicerolu może powodować działania niepożądane, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, senność, nadmierną potliwość oraz reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie fenylomaślanu glicerolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek oraz układu krążenia. Objawami przedawkowania są nudności, wymioty, bóle brzucha, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, senność oraz zaburzenia oddychania.

Mechanizm działania

Fenylomaślan glicerolu działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn.

Wchłanianie

Fenylomaślan glicerolu jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Fenylomaślan glicerolu dystrybuuje się do tkanek i płynów ustrojowych.

Metabolizm

Fenylomaślan glicerolu ulega metabolizmowi w wątrobie.

Wydalanie

Fenylomaślan glicerolu jest wydalany z moczem.

Podsumowanie

Fenylomaślan glicerolu jest składnikiem leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować fenylomaślanu glicerolu u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą nerek, chorobą wątroby oraz u osób z nadwrażliwością na ten składnik lub na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz