Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Paroksetyna

Wskazania do stosowania

Paroksetyna to lek przeciwdepresyjny z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Stosuje się go w leczeniu depresji, lęku, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD), zaburzeń stresu pourazowego (PTSD) oraz fobii społecznej.

Dawkowanie

Dawkowanie paroksetyny zależy od wskazań do stosowania i indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 20 mg na dobę, podawaną raz dziennie. W przypadku braku poprawy po 4-6 tygodniach, dawkę można zwiększyć do 40 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg.

Przeciwskazania do stosowania

Paroksetyna jest przeciwwskazana u pacjentów uczulonych na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Nie należy stosować jej w połączeniu z inhibitorami MAO ani w ciąży i laktacji.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Paroksetyna może powodować zaburzenia rytmu serca, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami serca. Lek może również wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Paroksetyna może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym z inhibitorami MAO, lekami przeciwzakrzepowymi, lekami przeciwpadaczkowymi, lekami przeciwhistaminowymi oraz z niektórymi lekami przeciwbólowymi.

Interakcje z alkoholem

Paroksetyna może nasilać działanie alkoholu, dlatego należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Paroksetyna może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Paroksetyna może wpływać na metabolizm innych leków, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania jej w połączeniu z innymi lekami.

Wpływ na ciążę

Paroksetyna jest przeciwwskazana w ciąży, ponieważ może wpływać na rozwój płodu i zwiększać ryzyko poronienia.

Wpływ na laktację

Paroksetyna przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się jej stosowania w okresie karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Paroksetyna nie wpływa na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi paroksetyny są: nudności, biegunka, bóle głowy, bezsenność, zmęczenie, suchość w ustach, zaburzenia erekcji, spadek libido, nadmierna potliwość oraz wzrost masy ciała.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania paroksetyny są: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zawroty głowy, drgawki, zaburzenia rytmu serca oraz śpiączka.

Mechanizm działania

Paroksetyna działa poprzez hamowanie zwrotnego wychwytu serotoniny, co prowadzi do zwiększenia stężenia serotoniny w mózgu. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za regulację nastroju, apetytu, snu oraz procesów poznawczych.

Wchłanianie

Paroksetyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Paroksetyna wiąże się z białkami osocza w około 95%.

Metabolizm

Paroksetyna jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Paroksetyna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Paroksetyna jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu depresji, lęku, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD), zaburzeń stresu pourazowego (PTSD) oraz fobii społecznej. Lek może powodować skutki uboczne, w tym nudności, biegunkę, bóle głowy oraz zaburzenia erekcji. Należy zachować ostrożność podczas stosowania paroksetyny w połączeniu z innymi lekami oraz podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i laktacji.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz