Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Pazyreotyd

Wskazania do stosowania

Pazyreotyd to lek stosowany w leczeniu niektórych rodzajów raka tarczycy. Jest to syntetyczny analog hormonu tyreotropiny (TSH), który stymuluje tarczycę do produkcji hormonów tarczycy. Pazyreotyd jest stosowany u pacjentów z niedoborem jodu, którzy nie mogą poddać się terapii jodem promieniotwórczym lub operacji chirurgicznej.

Dawkowanie

Dawkowanie Pazyreotydu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i powinno być ustalone przez lekarza. Zwykle lek podaje się w postaci zastrzyku podskórnego raz na tydzień. Dawkę i częstotliwość podawania leku należy dostosować do wyników badań laboratoryjnych i stanu klinicznego pacjenta.

Przeciwskazania do stosowania

Pazyreotyd jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik leku. Nie należy stosować leku u pacjentów z niedoborem jodu, którzy mogą poddać się terapii jodem promieniotwórczym lub operacji chirurgicznej.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia Pazyreotydem należy wykonać badania laboratoryjne, w tym poziom hormonów tarczycy i TSH. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami serca, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono istotnych interakcji Pazyreotydu z innymi lekami.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji Pazyreotydu z alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Pazyreotyd nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono istotnych interakcji Pazyreotydu z innymi substancjami.

Wpływ na ciążę

Pazyreotyd jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i u kobiet planujących ciążę. Należy stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia Pazyreotydem.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy Pazyreotyd przenika do mleka matki. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu Pazyreotydu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi Pazyreotydu są bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, bezsenność, zaburzenia nastroju, zaburzenia smaku, suchość w ustach, wysypka, świąd skóry oraz bóle mięśni i stawów.

Objawy przedawkowania

Nie stwierdzono przypadków przedawkowania Pazyreotydu.

Mechanizm działania

Pazyreotyd jest syntetycznym analogiem hormonu tyreotropiny (TSH), który stymuluje tarczycę do produkcji hormonów tarczycy. Lek działa poprzez wiązanie się z receptorami TSH na powierzchni komórek tarczycy, co prowadzi do zwiększenia syntezy i wydzielania hormonów tarczycy.

Wchłanianie

Pazyreotyd jest podawany podskórnie i szybko wchłania się z miejsca podania.

Dystrybucja

Nie stwierdzono istotnych informacji na temat dystrybucji Pazyreotydu.

Metabolizm

Nie stwierdzono istotnych informacji na temat metabolizmu Pazyreotydu.

Wydalanie

Nie stwierdzono istotnych informacji na temat wydalania Pazyreotydu.

Podsumowanie

Pazyreotyd jest lekiem stosowanym w leczeniu niektórych rodzajów raka tarczycy. Lek działa poprzez stymulowanie tarczycy do produkcji hormonów tarczycy. Pazyreotyd jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik leku oraz u pacjentów z niedoborem jodu, którzy mogą poddać się terapii jodem promieniotwórczym lub operacji chirurgicznej. Lek może powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, bezsenność, zaburzenia nastroju, zaburzenia smaku, suchość w ustach, wysypka, świąd skóry oraz bóle mięśni i stawów. Przed rozpoczęciem leczenia Pazyreotydem należy wykonać badania laboratoryjne, w tym poziom hormonów tarczycy i TSH. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami serca, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. Pazyreotyd jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i u kobiet planujących ciążę. Należy stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia Pazyreotydem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz