Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) to roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie jest uprawiany na całym świecie. Jest to niewielka roślina zielna, osiągająca zwykle do 30 cm wysokości. Liście są drobne, owalne, sztywne i szarozielone. Kwiaty są małe, różowe lub fioletowe, zebrane w gęste grona na szczycie pędów.
Tymianek pospolity zawiera olejek eteryczny, w skład którego wchodzą m.in. tymol, karwakrol, linalol i kamfora. Roślina ta ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i wykrztuśne. Olejek tymiankowy stosowany jest w aromaterapii i kosmetyce, a także w przemyśle spożywczym jako dodatek smakowy i konserwant.
Tymianek pospolity stosowany jest w leczeniu infekcji dróg oddechowych, takich jak kaszel, katar, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego może być stosowany w leczeniu infekcji skóry i błon śluzowych. Tymianek jest również stosowany w leczeniu niestrawności, bólów brzucha i wzdęć.
Tymianek pospolity można stosować w postaci naparu, nalewki, syropu lub olejku eterycznego. Napar przygotowuje się z łyżeczki suszonej rośliny na szklankę wrzącej wody, nalewkę z 50 g suszonej rośliny na 500 ml spirytusu lub wódki, a syrop z 100 g suszonej rośliny na 1 litr wody i 1 kg cukru. Olejek eteryczny stosuje się zewnętrznie na skórę lub inhalacyjnie. Dawkowanie zależy od wieku i stanu zdrowia pacjenta, dlatego przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Tymianek pospolity może wpływać na działanie niektórych leków, dlatego przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie powinien być stosowany jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi, ponieważ może nasilać ich działanie.
Przy stosowaniu zalecanych dawek nie występują zwykle skutki uboczne. Przedawkowanie może prowadzić do objawów takich jak nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha i zawroty głowy.
Tymianek pospolity to roślina o wielu właściwościach leczniczych, szczególnie w leczeniu infekcji dróg oddechowych i skóry. Może być stosowany w postaci naparu, nalewki, syropu lub olejku eterycznego. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ może wpływać na działanie niektórych leków.
Wyszukaj ponownie to co szukasz