Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Bukwica zwyczajna

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Bukwica zwyczajna (Thymus vulgaris) to roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie. Jest to krzewinka o wysokości do 30 cm, o pędach pokładających się na ziemi. Liście są drobne, jajowate, szarozielone, a kwiaty małe, różowe lub białe, zebrane w grona na końcach pędów.

Działanie, Właściwości, Skład

Bukwica zwyczajna zawiera olejek eteryczny, w skład którego wchodzą tymol, karwakrol, linalol, borneol i geraniol. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Olejek eteryczny z bukwicy zwyczajnej jest składnikiem wielu preparatów farmaceutycznych i kosmetycznych.

Zastosowanie i Wskazania

Bukwica zwyczajna jest stosowana w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie gardła, krtani, oskrzeli, a także w leczeniu zapalenia zatok. Ma działanie wykrztuśne i przeciwzapalne, co pomaga w łagodzeniu objawów chorób układu oddechowego. Olejek eteryczny z bukwicy zwyczajnej jest również stosowany w kosmetyce, głównie do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej.

Stosowanie i Dawkowanie

Bukwica zwyczajna jest dostępna w postaci suszu zielarskiego, tabletek, kapsułek, a także olejku eterycznego. Dawkowanie zależy od postaci preparatu i wskazań terapeutycznych. Zwykle stosuje się 1-2 łyżeczki suszu zielarskiego na szklankę wrzącej wody, parząc przez około 10 minut. Olejek eteryczny z bukwicy zwyczajnej należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Bukwica zwyczajna może wpływać na działanie niektórych leków, dlatego przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zaleca się stosowania bukwicy zwyczajnej w czasie ciąży i karmienia piersią.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami dawkowanie bukwicy zwyczajnej jest bezpieczne. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić objawy takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, a także reakcje alergiczne.

Podsumowanie

Bukwica zwyczajna to roślina o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. Stosowana jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok oraz w kosmetyce. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz