Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Witaminy i suplementy dla niemowląt

W dzisiejszym świecie zmieniająca się świadomość żywieniowa wywiera korzystny wpływ na komfort życia wielu ludzi. Zbilansowana dieta jest jednym z niezbędnych warunków zachowania zdrowia i witalności. Bardzo ważna jest też odpowiednia suplementacja organizmu, a także zapewnienie mu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin oraz minerałów.

Aktywne filtry

Dostępne na rynku suplementy dla niemowląt oraz dzieci wspierają naturalne procesy zachodzące podczas wzrostu już od najmłodszych lat życia.

Witaminy dla dzieci i niemowląt

Pokarm wytwarzany przez matkę w procesie laktacji uchodzi za najbardziej wartościowy przez pierwsze miesiące życia dziecka. Jego skład na bieżąco dostosowany jest do potrzeb metabolicznych pobierającego go niemowlęcia. Zawartość naturalnych przeciwciał wspiera układ immunologiczny malucha czyniąc go odpornym na choroby. Istnieją jednak substancje, które zaleca się suplementować już w trakcie karmienia piersią. Jedną z nich jest witamina D. Szczególnie w okresie zimowym jej ilość w mleku matki spada. Witamina D jest niezbędna w procesie prawidłowego wzrostu i rozwoju kości oraz zębów. Dzieci, którym nie dostarczono wystarczających ilości witaminy D w pierwszych miesiącach życia mogą być w przyszłości narażone na przewlekłe choroby takie jak cukrzyca typu 1 oraz osteoporoza. Warto także pamiętać o jej suplementacji w późniejszych okresach życia szczególnie biorąc pod uwagę panujący w naszym klimacie niedobór promieni słonecznych w okresie jesienno-zimowym. Kolejną z witamin jest B12, na której niedobór cierpią matki unikające spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego. Jej brak w organizmie może prowadzić do niedokrwistości co skutkuje ogólnoustrojowym osłabieniem i może mieć poważne powikłania zdrowotne. Witamina B12 warunkuje także prawidłowy rozwój układu nerwowego. Nieco starsze dziecko można także suplementować znaną powszechnie od wielu lat witaminą C. Ta niezwykła substancja ma cenne właściwości naturalnie wzmacniające system odpornościowy i jest polecana przez wielu lekarzy pediatrów. Objawami jej niedoboru może być spadek apetytu, anemia czy zapalenie błon śluzowych. Warto zastanowić się nad dodaniem jej do diety dziecka w okresie jego dynamicznego wzrostu także w celu ochrony zębów. Dostępne na rynku witaminy dla niemowląt oraz dzieci sprzedawane są pod różnymi postaciami m.in syropów czy emulsji co ułatwia ich podanie.

Suplementy dla dzieci i niemowląt

Oprócz dostarczania niezbędnych witamin w procesie rozwoju warto także zadbać o sprawdzone suplementy dla dzieci. Jednym z najbardziej istotnych związków jest nienasycony kwas tłuszczowy DHA (dokozaheksaenowy) z rodziny omega-3. Ma on znaczenie w trakcie kształtowania się wzroku oraz mózgu dorastającego niemowlęcia. Naturalnie znajduje się m.in. w tłustych rybach morskich, jednak takiego pożywienia nie można podać maluchowi przez pierwsze miesiące życia. Niedobory DHA mogą skutkować zaburzeniami rozwoju mózgu i zdolności ruchowych dlatego suplementy dla niemowląt zawierające tą substancje są powszechnie zalecane. Kolejnymi istotne suplementy dla dzieci to probiotyki. Są to kultury żyjących bakterii wspierających naturalnie pracę układu trawiennego. Dodatkowo chronią one przed rozwojem szkodliwych patogenów w świetle jelit. Usprawniony pasaż jelitowy zwiększa przyswajalność substancji znajdujących się w brzuchu malucha. Probiotyki mogą także chronić przed rozwojem biegunki poantybiotykowej oraz zespołem jelita drażliwego.

Witaminy, suplementy, czym jeszcze się wspomóc?

Poza witaminami i suplementami dla dzieci oraz niemowląt ważna jest także podaż w diecie odpowiednich minerałów, makro oraz mikroelementów. Najbardziej znane minerały dla dzieci to wapń, magnez, fosfor i żelazo. Wapń obecny jest w strukturze kości, ale warunkuje także prawidłową pracę mięśni i układu nerwowego. Bierze także udział w procesie krzepnięcia krwi. Do jego odpowiedniego przyswojenia niezbędna jest obecność witaminy D. Objawami niedoboru wapnia mogą być zaburzenia krzepnięcia czy skłonność do złamań kości. Kolejny ważny minerał to magnez. Jego prawidłowy poziom w organizmie warunkuje zdolność do zapamiętywania, a niedobór może powodować nadpobudliwość, drżenie mięśni, a nawet agresję. Fosfor jest natomiast związkiem podobnie jak wapń ważnym w strukturze kości oraz zębów. Najbardziej powszechne schorzenia z niedoboru związane są z żelazem. Ten pierwiastek jest częścią hemoglobiny przenoszącej w krwinkach czerwonych tlen do tkanek. Jego deficyt może skutkować poważną anemią powodującą bladość, osłabienie i mogącą mieć poważne powikłania. Dostępne na rynku minerały dla niemowląt oraz dzieci dostosowane są do szerokich potrzeb dietetycznych. Suplementować można także jod (niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy), oraz cynk (składnik wielu ważnych enzymów). Warto jednak ich podaż skonsultować z lekarzem pediatrą, gdyż zapotrzebowanie metaboliczne na każdy z tych składników odżywczych jest inne.