Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Anagrelid

Wskazania do stosowania

Anagrelid jest lekiem stosowanym w leczeniu pacjentów z pierwotną trombocytemią, czyli chorobą, w której dochodzi do nadprodukcji płytek krwi.

Dawkowanie

Dawkowanie anagrelidu powinno być ustalone przez lekarza prowadzącego, zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 0,5 mg dwa razy dziennie, a następnie stopniowe zwiększanie jej do 2,5 mg dwa razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa to 10 mg.

Przeciwskazania do stosowania

Anagrelid jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia anagrelidem należy dokładnie przebadać pacjenta pod kątem chorób serca i układu krążenia. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Anagrelid może wpływać na działanie innych leków, w tym na leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwpadaczkowe oraz leki przeciwdepresyjne. Przed rozpoczęciem leczenia anagrelidem należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia anagrelidem, ponieważ może to wpływać na działanie leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Anagrelid może powodować zawroty głowy i osłabienie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn podczas leczenia anagrelidem.

Inne rodzaje interakcji

Anagrelid może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, w tym na poziom glukozy we krwi, poziom potasu oraz poziom kreatyniny. Przed rozpoczęciem leczenia anagrelidem należy poinformować lekarza o wszystkich badaniach laboratoryjnych, jakie pacjent przeszedł lub ma zamiar przeprowadzić.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania anagrelidu u kobiet w ciąży, chyba że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Należy poinformować lekarza o ciąży lub planach ciąży przed rozpoczęciem leczenia anagrelidem.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy anagrelid przenika do mleka matki. Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią przed rozpoczęciem leczenia anagrelidem.

Wpływ na płodność

Nie wiadomo, czy anagrelid wpływa na płodność. Należy poinformować lekarza o planach posiadania dzieci przed rozpoczęciem leczenia anagrelidem.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi anagrelidu są bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zmęczenie, osłabienie, zaburzenia snu oraz zaburzenia widzenia. W rzadkich przypadkach może wystąpić nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca oraz reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania anagrelidu mogą być nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zawroty głowy, osłabienie oraz zaburzenia rytmu serca. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Anagrelid działa poprzez hamowanie produkcji płytek krwi w szpiku kostnym. Lek blokuje receptor trombopoetyny, co prowadzi do zmniejszenia liczby płytek krwi.

Wchłanianie

Anagrelid jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Anagrelid jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Anagrelid jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Anagrelid jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Anagrelid jest lekiem stosowanym w leczeniu pierwotnej trombocytemii. Lek może powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zmęczenie, osłabienie, zaburzenia snu oraz zaburzenia widzenia. Przed rozpoczęciem leczenia anagrelidem należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie przebadać pacjenta pod kątem chorób serca i układu krążenia. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn podczas leczenia anagrelidem. Lek nie jest zalecany w czasie ciąży i karmienia piersią. Przed rozpoczęciem leczenia anagrelidem należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach oraz badaniach laboratoryjnych, jakie pacjent przeszedł lub ma zamiar przeprowadzić.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz