Aminolewulinian heksylu jest stosowany w dermatologii do terapii fotodynamicznej (PDT) w leczeniu niektórych typów raka skóry, takich jak czerniak, podstawnokomórkowy rak skóry i rak płaskonabłonkowy skóry.
Dawkowanie
Dawkowanie aminolewulinianu heksylu zależy od rodzaju i rozległości zmian skórnych. Zwykle stosuje się 20% roztwór aminolewulinianu heksylu, który nakłada się na zmiany skórne. Następnie miejsce to jest naświetlane światłem o odpowiedniej długości fali.
Przeciwskazania do stosowania
Aminolewulinian heksylu jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na aminolewulinian lub jakąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Przed rozpoczęciem terapii fotodynamicznej z aminolewulinianem heksylu należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach oraz o chorobach przewlekłych. Należy unikać ekspozycji na światło słoneczne lub sztuczne źródła światła przez co najmniej 48 godzin po zakończeniu terapii.
Interakcje z innymi substancjami czynnymi
Nie stwierdzono istotnych interakcji aminolewulinianu heksylu z innymi substancjami czynnymi.
Interakcje z alkoholem
Nie stwierdzono istotnych interakcji aminolewulinianu heksylu z alkoholem.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Nie stwierdzono wpływu aminolewulinianu heksylu na zdolność prowadzenia pojazdów.
Inne rodzaje interakcji
Nie stwierdzono innych istotnych interakcji aminolewulinianu heksylu.
Wpływ na ciążę
Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu aminolewulinianu heksylu na ciążę. Należy unikać stosowania aminolewulinianu heksylu u kobiet w ciąży, chyba że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.
Wpływ na laktację
Nie wiadomo, czy aminolewulinian heksylu wydzielany jest do mleka kobiecego. Należy unikać stosowania aminolewulinianu heksylu u kobiet karmiących piersią.
Wpływ na płodność
Nie stwierdzono wpływu aminolewulinianu heksylu na płodność.
Skutki uboczne
Najczęstszymi skutkami ubocznymi aminolewulinianu heksylu są ból, pieczenie, świąd i obrzęk w miejscu aplikacji. Mogą również wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy.
Objawy przedawkowania
Nie stwierdzono przypadków przedawkowania aminolewulinianu heksylu.
Mechanizm działania
Aminolewulinian heksylu jest prekursorem protoporfiryny IX, która jest naturalnym prekursorem hemu. Po nałożeniu na skórę, aminolewulinian heksylu jest wchłaniany przez komórki skóry i przekształcany w protoporfirynę IX. Po naświetleniu światłem o odpowiedniej długości fali, protoporfiryna IX ulega fotoreakcji, co prowadzi do powstania reaktywnych form tlenu, które niszczą komórki nowotworowe.
Wchłanianie
Aminolewulinian heksylu jest wchłaniany przez komórki skóry.
Dystrybucja
Nie stwierdzono istotnej dystrybucji aminolewulinianu heksylu.
Metabolizm
Aminolewulinian heksylu jest metabolizowany w komórkach skóry do protoporfiryny IX.
Wydalanie
Nie stwierdzono istotnego wydalania aminolewulinianu heksylu.
Podsumowanie
Aminolewulinian heksylu jest stosowany w terapii fotodynamicznej w leczeniu niektórych typów raka skóry. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są ból, pieczenie, świąd i obrzęk w miejscu aplikacji. Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach oraz o chorobach przewlekłych. Należy unikać ekspozycji na światło słoneczne lub sztuczne źródła światła przez co najmniej 48 godzin po zakończeniu terapii. Nie stwierdzono istotnych interakcji aminolewulinianu heksylu z innymi substancjami czynnymi ani z alkoholem. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu aminolewulinianu heksylu na ciążę i laktację. Mechanizm działania aminolewulinianu heksylu polega na powstawaniu reaktywnych form tlenu, które niszczą komórki nowotworowe.