Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Benzalkoniowy chlorek

Wskazania do stosowania

Benzalkoniowy chlorek jest związkiem chemicznym, który znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. W medycynie stosowany jest jako środek antyseptyczny i dezynfekcyjny. Benzalkoniowy chlorek jest skuteczny w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów.

Dawkowanie

Benzalkoniowy chlorek jest dostępny w postaci roztworów o różnych stężeniach. Dawkowanie zależy od rodzaju preparatu oraz wskazań do stosowania. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przeciwskazania do stosowania

Benzalkoniowy chlorek jest związkiem chemicznym, który może powodować podrażnienie skóry oraz błon śluzowych. Nie zaleca się stosowania preparatów zawierających benzalkoniowy chlorek u osób uczulonych na ten związek chemiczny.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Preparaty zawierające benzalkoniowy chlorek należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta oraz zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Benzalkoniowy chlorek może powodować podrażnienie skóry oraz błon śluzowych, dlatego należy unikać kontaktu z oczami oraz błonami śluzowymi.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono istotnych interakcji benzalkoniowego chlorku z innymi substancjami czynnymi.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji benzalkoniowego chlorku z alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Benzalkoniowy chlorek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono istotnych interakcji benzalkoniowego chlorku z innymi substancjami.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących wpływu benzalkoniowego chlorku na ciążę. Przed zastosowaniem preparatu zawierającego benzalkoniowy chlorek w okresie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących wpływu benzalkoniowego chlorku na laktację. Przed zastosowaniem preparatu zawierającego benzalkoniowy chlorek w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono istotnego wpływu benzalkoniowego chlorku na płodność.

Skutki uboczne

Benzalkoniowy chlorek może powodować podrażnienie skóry oraz błon śluzowych. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania

Nie stwierdzono przypadków przedawkowania benzalkoniowego chlorku.

Mechanizm działania

Benzalkoniowy chlorek działa bakteriobójczo, wirusobójczo oraz grzybobójczo. Mechanizm działania polega na uszkadzaniu błon komórkowych mikroorganizmów, co prowadzi do ich śmierci.

Wchłanianie

Benzalkoniowy chlorek jest wchłaniany przez skórę oraz błony śluzowe.

Dystrybucja

Benzalkoniowy chlorek jest dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Benzalkoniowy chlorek jest metabolizowany w organizmie.

Wydalanie

Benzalkoniowy chlorek jest wydalany z organizmu przez nerki oraz drogi oddechowe.

Podsumowanie

Benzalkoniowy chlorek jest związkiem chemicznym, który znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. W medycynie stosowany jest jako środek antyseptyczny i dezynfekcyjny. Benzalkoniowy chlorek działa bakteriobójczo, wirusobójczo oraz grzybobójczo. Przed użyciem preparatu zawierającego benzalkoniowy chlorek należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Benzalkoniowy chlorek może powodować podrażnienie skóry oraz błon śluzowych, dlatego należy unikać kontaktu z oczami oraz błonami śluzowymi. Przed zastosowaniem preparatu zawierającego benzalkoniowy chlorek w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz