Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Rdest ostrogorzki (Polygonum bistorta) to roślina z rodziny rdestowatych. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Rośnie na wilgotnych łąkach, brzegach rzek i jezior oraz w lasach. Jest to bylina o wysokości do 60 cm. Liście są lancetowate, zaostrzone i ząbkowane. Kwiaty zebrane są w kłosy, które wyrastają z kątów liści. Kwitnie od maja do lipca.
Rdest ostrogorzki zawiera garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne oraz witaminy. Roślina ta ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Zawarte w niej garbniki wpływają na zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęków i stanów zapalnych.
Rdest ostrogorzki stosowany jest w medycynie naturalnej jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Zalecany jest w przypadku chorób reumatycznych, bólów stawów, a także w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Roślina ta może być również stosowana w leczeniu biegunek i innych chorób układu pokarmowego.
Rdest ostrogorzki można stosować w postaci naparu lub wywaru. Do przygotowania naparu należy zalać 1 łyżeczkę suszonej rośliny szklanką wrzącej wody i pozostawić na 10-15 minut. Wywar przygotowuje się z 2-3 łyżek suszonej rośliny na 1 litr wody. Zalecana dawka to 2-3 filiżanki naparu lub wywaru dziennie.
Nie stwierdzono interakcji rdestu ostrogorzkiego z lekami i innymi ziołami.
Przy stosowaniu zalecanych dawek nie stwierdzono skutków ubocznych. Przedawkowanie może powodować nudności, wymioty i biegunkę.
Rdest ostrogorzki to roślina o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowany jest w medycynie naturalnej w leczeniu chorób reumatycznych, bólów stawów oraz chorób układu pokarmowego. Zalecana dawka to 2-3 filiżanki naparu lub wywaru dziennie. Przy stosowaniu zalecanych dawek nie stwierdzono skutków ubocznych.
Wyszukaj ponownie to co szukasz