Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Gwajafenezyna

Wskazania do stosowania

Gwajafenezyna jest stosowana w leczeniu bólu mięśni i stawów, a także w leczeniu stanów zapalnych.

Dawkowanie

Dawkowanie gwajafenezyny zależy od wieku pacjenta, wagi ciała oraz stanu zdrowia. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 1-2 tabletek dziennie, podczas posiłku. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Przeciwskazania do stosowania

Gwajafenezyna jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którykolwiek z pozostałych składników preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania gwajafenezyny należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku chorób wątroby, nerek, chorób serca, chorób układu krwionośnego oraz chorób układu oddechowego.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Gwajafenezyna może oddziaływać z innymi lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi oraz lekami przeciwgorączkowymi. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania gwajafenezyny, ponieważ może to zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Gwajafenezyna może powodować senność i zmniejszać zdolność koncentracji. Należy unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn podczas stosowania tego leku.

Inne rodzaje interakcji

Gwajafenezyna może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, dlatego należy poinformować lekarza o stosowaniu tego leku przed wykonaniem badań.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania gwajafenezyny w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku w czasie ciąży.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy gwajafenezyna przenika do mleka matki. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku w czasie karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu gwajafenezyny na płodność.

Skutki uboczne

Gwajafenezyna może powodować działania niepożądane, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia, suchość w ustach, zmęczenie, senność, zaburzenia widzenia, trudności w oddawaniu moczu oraz reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie gwajafenezyny może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia widzenia oraz trudności w oddawaniu moczu. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Gwajafenezyna działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, które są odpowiedzialne za powstawanie bólu i stanów zapalnych.

Wchłanianie

Gwajafenezyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Gwajafenezyna jest dobrze dystrybuowana w organizmie.

Metabolizm

Gwajafenezyna jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Gwajafenezyna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Gwajafenezyna jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu mięśni i stawów oraz stanów zapalnych. Przed rozpoczęciem stosowania należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku chorób wątroby, nerek, chorób serca, chorób układu krwionośnego oraz chorób układu oddechowego. Gwajafenezyna może powodować działania niepożądane, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia, suchość w ustach, zmęczenie, senność, zaburzenia widzenia, trudności w oddawaniu moczu oraz reakcje alergiczne. Nie zaleca się stosowania gwajafenezyny w czasie ciąży i karmienia piersią. Przedawkowanie gwajafenezyny może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia widzenia oraz trudności w oddawaniu moczu. Gwajafenezyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego, dobrze dystrybuowana w organizmie, metabolizowana w wątrobie oraz wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz