Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Torasemid

Wskazania do stosowania

Torasemid jest lekiem moczopędnym, który stosuje się w leczeniu obrzęków spowodowanych niewydolnością serca, chorobami nerek oraz w nadciśnieniu tętniczym.

Dawkowanie

Dawkowanie torasemidu zależy od wskazań oraz stanu pacjenta. Zwykle zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek dziennie, rano lub wieczorem, z posiłkiem lub bez. Dawkę oraz czas trwania leczenia ustala lekarz.

Przeciwskazania do stosowania

Torasemid jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na składniki leku, z ciężką niewydolnością wątroby, kwasicą metaboliczną, hipokaliemią oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia torasemidem należy poinformować lekarza o chorobach wątroby, cukrzycy, chorobach tarczycy, nadciśnieniu wrotnym oraz o przyjmowanych innych lekach. Torasemid może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, w tym na poziom glukozy we krwi oraz na poziom elektrolitów.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Torasemid może wchodzić w interakcje z innymi lekami moczopędnymi, lekami przeciwnadciśnieniowymi, lekami przeciwbólowymi oraz z lekami przeciwzakrzepowymi.

Interakcje z alkoholem

Torasemid może nasilać działanie alkoholu, dlatego należy unikać spożywania alkoholu podczas leczenia.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Torasemid może powodować zawroty głowy oraz osłabienie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Pacjenci powinni zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Torasemid może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, w tym na poziom glukozy we krwi oraz na poziom elektrolitów.

Wpływ na ciążę

Torasemid jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży oraz u kobiet planujących ciążę. W przypadku konieczności stosowania torasemidu w czasie ciąży, lekarz powinien dokładnie ocenić korzyści i ryzyko dla matki i płodu.

Wpływ na laktację

Torasemid jest przeciwwskazany u kobiet karmiących piersią. Jeśli konieczne jest stosowanie torasemidu, należy przerwać karmienie piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu torasemidu na płodność.

Skutki uboczne

Torasemid może powodować działania niepożądane, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia, osłabienie, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, nadwrażliwość skórną oraz reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie torasemidu może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych, hipotensji oraz zaburzeń rytmu serca. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Torasemid działa jako inhibitor pompy sodowo-potasowej w kanalikach nerkowych, co prowadzi do zwiększenia wydalania sodu, potasu oraz wody z organizmu.

Wchłanianie

Torasemid jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Torasemid wiąże się z białkami osocza w około 99%.

Metabolizm

Torasemid jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Torasemid jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej oraz w postaci metabolitów.

Podsumowanie

Torasemid jest lekiem moczopędnym stosowanym w leczeniu obrzęków spowodowanych niewydolnością serca, chorobami nerek oraz w nadciśnieniu tętniczym. Lek może powodować działania niepożądane, dlatego należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza oraz monitorować stan pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o chorobach oraz przyjmowanych innych lekach. Torasemid jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz