Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Lurazydon

Wskazania do stosowania

Lurazydon to lek przeciwpsychotyczny stosowany w leczeniu schizofrenii oraz epizodów maniakalnych lub mieszanych związanych z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi.

Dawkowanie

Dawkowanie Lurazydonu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i powinno być ustalone przez lekarza. Zwykle zaleca się stosowanie dawki początkowej wynoszącej 40 mg na dobę, która może być stopniowo zwiększana do 80 mg na dobę. Lek należy przyjmować raz na dobę, preferowana jest pora wieczorna.

Przeciwskazania do stosowania

Lurazydon jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Nie należy stosować Lurazydonu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania Lurazydonu należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach oraz chorobach, w tym o chorobach serca, cukrzycy, padaczce, chorobach neurologicznych oraz chorobach układu krążenia. Lek może powodować senność i zmniejszać zdolność koncentracji, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn podczas stosowania Lurazydonu.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Lurazydon może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym z lekami przeciwdepresyjnymi, lekami przeciwlękowymi oraz lekami przeciwbólowymi. Przed rozpoczęciem stosowania Lurazydonu należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania Lurazydonu, ponieważ może to nasilać działania niepożądane leku, takie jak senność i zaburzenia koordynacji ruchowej.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Lurazydon może powodować senność i zmniejszać zdolność koncentracji, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn podczas stosowania leku.

Inne rodzaje interakcji

Lurazydon może wpływać na stężenie innych leków w organizmie, dlatego przed rozpoczęciem stosowania Lurazydonu należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania Lurazydonu w czasie ciąży, chyba że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania Lurazydonu w czasie ciąży.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy Lurazydon przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku w czasie karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu Lurazydonu na płodność.

Skutki uboczne

Lurazydon może powodować działania niepożądane, takie jak senność, zawroty głowy, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, suchość w ustach, wzmożone pocenie się, trudności w oddawaniu moczu, problemy z widzeniem, trudności w koncentracji, problemy z pamięcią, problemy z koordynacją ruchową, drżenie, niepokój, agresja, depresja, problemy z erekcją, problemy z ejakulacją, problemy z miesiączkowaniem oraz problemy z mlecznością u kobiet.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania Lurazydonu mogą obejmować senność, zaburzenia koordynacji ruchowej, problemy z oddychaniem, drgawki oraz śpiączkę. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się na oddział ratunkowy.

Mechanizm działania

Lurazydon działa poprzez blokowanie receptorów dopaminowych oraz receptorów serotoninowych w mózgu, co zmniejsza aktywność dopaminy i serotoniny. Dzięki temu lek zmniejsza objawy schizofrenii oraz epizodów maniakalnych lub mieszanych związanych z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi.

Wchłanianie

Lurazydon jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Lurazydon jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Lurazydon jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Lurazydon jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Lurazydon to lek przeciwpsychotyczny stosowany w leczeniu schizofrenii oraz epizodów maniakalnych lub mieszanych związanych z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Lek może powodować działania niepożądane, takie jak senność, zawroty głowy, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, suchość w ustach, wzmożone pocenie się, trudności w oddawaniu moczu, problemy z widzeniem, trudności w koncentracji, problemy z pamięcią, problemy z koordynacją ruchową, drżenie, niepokój, agresja, depresja, problemy z erekcją, problemy z ejakulacją, problemy z miesiączkowaniem oraz problemy z mlecznością u kobiet. Przed rozpoczęciem stosowania Lurazydonu należy skonsultować się z lekarzem oraz poinformować go o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach oraz chorobach. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn podczas stosowania Lurazydonu. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się na oddział ratunkowy.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz