Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Artykaina

Wskazania do stosowania

Artykaina to związek chemiczny z grupy amidowych środków znieczulających miejscowo. Stosowana jest w celu znieczulenia miejscowego w stomatologii, chirurgii, ginekologii i innych dziedzinach medycyny.

Dawkowanie

Dawkowanie artykainy zależy od wieku pacjenta, wagi ciała, stanu zdrowia oraz rodzaju zabiegu. Zwykle stosuje się dawkę 1-7 mg/kg masy ciała. Maksymalna dawka dobowa wynosi 500 mg.

Przeciwskazania do stosowania

Artykaina jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na artykainę lub inne środki znieczulające miejscowo z grupy amidowych. Nie należy jej stosować u pacjentów z chorobami serca, nerek, wątroby, astmą oskrzelową oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Artykaina może powodować reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny. Należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z chorobami serca, nerek, wątroby oraz u osób starszych.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Artykaina może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym z beta-blokerami, chinidyną, amiodaronem, a także z niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania artykainy, ponieważ może to wpłynąć na działanie leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Artykaina może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn bezpośrednio po zastosowaniu leku.

Inne rodzaje interakcji

Artykaina może wpłynąć na działanie innych leków, w tym na leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.

Wpływ na ciążę

Artykaina jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży, chyba że korzyść dla matki przeważa nad ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy artykaina przenika do mleka matki. Należy zachować ostrożność podczas stosowania u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu artykainy na płodność.

Skutki uboczne

Artykaina może powodować skutki uboczne, takie jak ból, obrzęk, zaczerwienienie, świąd, nudności, wymioty, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia widzenia oraz reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie artykainy może prowadzić do objawów takich jak drgawki, zaburzenia widzenia, trudności w oddychaniu, utrata przytomności oraz zatrzymanie akcji serca.

Mechanizm działania

Artykaina działa poprzez blokowanie przewodnictwa impulsów nerwowych w okolicy znieczulonej, co prowadzi do znieczulenia miejscowego.

Wchłanianie

Artykaina jest wchłaniana z miejsca podania do krwiobiegu.

Dystrybucja

Artykaina dystrybuuje się w organizmie, docierając do tkanek i narządów.

Metabolizm

Artykaina jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Artykaina jest wydalana z organizmu przez nerki.

Podsumowanie

Artykaina jest środkiem znieczulającym miejscowo stosowanym w medycynie. Należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z chorobami serca, nerek, wątroby oraz u osób starszych. Artykaina może powodować skutki uboczne oraz wchodzić w interakcje z innymi lekami. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn bezpośrednio po zastosowaniu leku.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz