Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Florbetapir (18F)

Wskazania do stosowania

Florbetapir (18F) jest związkiem chemicznym stosowanym w diagnostyce obrazowej mózgu. Jest to radioaktywny izotop fluoru, który łączy się z amyloidem beta, białkiem obecnym w mózgu pacjentów z chorobą Alzheimera. Florbetapir (18F) jest stosowany w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności amyloidu beta w mózgu pacjenta.

Dawkowanie

Florbetapir (18F) jest podawany dożylnie w postaci roztworu do wstrzyknięcia. Dawkowanie zależy od wagi pacjenta i jest ustalane przez lekarza prowadzącego badanie. Zwykle stosuje się dawkę 370 MBq (10 mCi).

Przeciwskazania do stosowania

Florbetapir (18F) jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na ten związek chemiczny lub na fluor.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed podaniem Florbetapiru (18F) należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, jakie pacjent ma lub miał w przeszłości, a także o przyjmowanych lekach. Należy również poinformować lekarza, jeśli pacjent jest w ciąży lub karmi piersią.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono istotnych interakcji Florbetapiru (18F) z innymi substancjami czynnymi.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji Florbetapiru (18F) z alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Florbetapir (18F) nie wpływa na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono istotnych innych rodzajów interakcji Florbetapiru (18F).

Wpływ na ciążę

Nie stwierdzono szkodliwego wpływu Florbetapiru (18F) na ciążę. Jednakże, przed podaniem leku należy poinformować lekarza o ciąży.

Wpływ na laktację

Nie stwierdzono szkodliwego wpływu Florbetapiru (18F) na laktację. Jednakże, przed podaniem leku należy poinformować lekarza o karmieniu piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono szkodliwego wpływu Florbetapiru (18F) na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi Florbetapiru (18F) są bóle głowy, zawroty głowy, nudności i wymioty. Rzadziej mogą wystąpić reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

Nie stwierdzono objawów przedawkowania Florbetapiru (18F).

Mechanizm działania

Florbetapir (18F) łączy się z amyloidem beta, białkiem obecnym w mózgu pacjentów z chorobą Alzheimera. Po podaniu dożylnym Florbetapir (18F) emituje promieniowanie gamma, które jest wykrywane przez specjalne kamery PET (pozytonowa tomografia emisyjna), umieszczone wokół głowy pacjenta. Dzięki temu można zobaczyć obraz mózgu i potwierdzić lub wykluczyć obecność amyloidu beta.

Wchłanianie

Florbetapir (18F) jest podawany dożylnie i szybko rozprowadza się w organizmie.

Dystrybucja

Florbetapir (18F) dystrybuuje się w całym organizmie, ale najwięcej gromadzi się w mózgu.

Metabolizm

Florbetapir (18F) jest szybko metabolizowany w organizmie.

Wydalanie

Florbetapir (18F) jest wydalany z organizmu w postaci moczu.

Podsumowanie

Florbetapir (18F) jest związkiem chemicznym stosowanym w diagnostyce obrazowej mózgu pacjentów z chorobą Alzheimera. Jest to radioaktywny izotop fluoru, który łączy się z amyloidem beta. Florbetapir (18F) jest podawany dożylnie i szybko rozprowadza się w organizmie. Najwięcej gromadzi się w mózgu. Po podaniu dożylnym Florbetapir (18F) emituje promieniowanie gamma, które jest wykrywane przez specjalne kamery PET. Najczęstszymi skutkami ubocznymi Florbetapiru (18F) są bóle głowy, zawroty głowy, nudności i wymioty. Nie stwierdzono istotnych interakcji Florbetapiru (18F) z innymi substancjami czynnymi ani z alkoholem. Przed podaniem Florbetapiru (18F) należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, jakie pacjent ma lub miał w przeszłości, a także o przyjmowanych lekach. Należy również poinformować lekarza, jeśli pacjent jest w ciąży lub karmi piersią.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz