Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Paliwizumab

Wskazania do stosowania

Paliwizumab to lek stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego wywołanych przez wirus syncytialny (RSV) u dzieci poniżej 24 miesiąca życia z grupy ryzyka. Wskazania do stosowania obejmują zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani oraz zapalenie tchawicy.

Dawkowanie

Paliwizumab podawany jest w postaci iniekcji domięśniowych. Dawkowanie zależy od wagi ciała pacjenta. Zazwyczaj podaje się jedną dawkę co miesiąc przez okres sezonu RSV, który trwa zazwyczaj od listopada do kwietnia.

Przeciwskazania do stosowania

Paliwizumab jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na składniki leku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia paliwizumabem należy wykluczyć obecność infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Lek nie jest zalecany do stosowania u pacjentów z ciężkimi chorobami układu oddechowego lub układu krążenia.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono istotnych interakcji paliwizumabu z innymi substancjami czynnymi.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji paliwizumabu z alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Nie stwierdzono wpływu paliwizumabu na zdolność prowadzenia pojazdów.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono innych istotnych interakcji paliwizumabu.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu paliwizumabu na ciążę. Lek powinien być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy paliwizumab przenika do mleka matki. Lekarz powinien zdecydować o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu leczenia paliwizumabem.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu paliwizumabu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi paliwizumabu są ból w miejscu podania, gorączka, biegunka, wymioty, kaszel, katar oraz ból głowy. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

Nie stwierdzono objawów przedawkowania paliwizumabu.

Mechanizm działania

Paliwizumab jest monoklonalnym przeciwciałem skierowanym przeciwko białku F wirusa syncytialnego. Lek wiąże się z białkiem F i uniemożliwia wirusowi wniknięcie do komórek gospodarza.

Wchłanianie

Paliwizumab podawany jest w postaci iniekcji domięśniowych. Lek szybko się wchłania i osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 4 dniach.

Dystrybucja

Paliwizumab dystrybuuje się do tkanek i płynów ustrojowych. Większość leku jest metabolizowana w organizmie.

Metabolizm

Paliwizumab jest metabolizowany w organizmie.

Wydalanie

Paliwizumab jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Paliwizumab jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu oddechowego wywołanych przez wirus syncytialny u dzieci poniżej 24 miesiąca życia z grupy ryzyka. Lek jest podawany w postaci iniekcji domięśniowych i zazwyczaj podaje się jedną dawkę co miesiąc przez okres sezonu RSV. Najczęstszymi skutkami ubocznymi paliwizumabu są ból w miejscu podania, gorączka, biegunka, wymioty, kaszel, katar oraz ból głowy. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć obecność infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Lek nie jest zalecany do stosowania u pacjentów z ciężkimi chorobami układu oddechowego lub układu krążenia. Paliwizumab nie ma istotnych interakcji z innymi substancjami czynnymi ani z alkoholem. Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu paliwizumabu na ciążę i laktację.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz