Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Amantadyna

Wskazania do stosowania

Amantadyna jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu chorób wywołanych przez wirusy, takie jak grypa typu A, choroba Parkinsona oraz choroby neurologiczne związane z zakażeniem wirusem opryszczki.

Dawkowanie

Dawkowanie amantadyny zależy od wskazań do stosowania. W przypadku leczenia grypy typu A dawka wynosi zwykle 100 mg doustnie raz dziennie przez 7-10 dni. W leczeniu choroby Parkinsona dawkę ustala lekarz i zwykle wynosi ona od 100 do 400 mg dziennie.

Przeciwskazania do stosowania

Amantadyna jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na ten lek oraz u pacjentów z chorobami nerek i wątroby.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Amantadyna może powodować zaburzenia rytmu serca, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami serca. Ponadto, lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Amantadyna może wpływać na działanie innych leków, takich jak leki przeciwhistaminowe, leki przeciwparkinsonowskie oraz leki przeciwdrgawkowe. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem stosowania amantadyny.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania amantadyny, ponieważ może to zwiększać ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Amantadyna może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono innych istotnych interakcji amantadyny z innymi substancjami.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania amantadyny w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Należy poinformować lekarza o ciąży przed rozpoczęciem stosowania amantadyny.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy amantadyna przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu amantadyny na płodność.

Skutki uboczne

Amantadyna może powodować działania niepożądane, takie jak zaburzenia rytmu serca, nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy, zawroty głowy, problemy z oddychaniem oraz problemy z widzeniem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania amantadyny mogą obejmować zaburzenia rytmu serca, drgawki, dezorientację oraz problemy z oddychaniem. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Amantadyna działa poprzez hamowanie replikacji wirusa grypy typu A oraz poprzez wpływ na układ dopaminergiczny w mózgu, co przyczynia się do zmniejszenia objawów choroby Parkinsona.

Wchłanianie

Amantadyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Amantadyna jest dobrze dystrybuowana w organizmie.

Metabolizm

Amantadyna jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Amantadyna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Amantadyna jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu chorób wywołanych przez wirusy, takie jak grypa typu A, choroba Parkinsona oraz choroby neurologiczne związane z zakażeniem wirusem opryszczki. Lek może powodować działania niepożądane, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania. Amantadyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego, dobrze dystrybuowana w organizmie, metabolizowana w wątrobie oraz wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz