Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Pyrazynamid

Wskazania do stosowania

Pyrazynamid jest lekiem przeciwgruźliczym, stosowanym w leczeniu gruźlicy w połączeniu z innymi lekami przeciwgruźliczymi. Jest to lek drugiego rzutu, stosowany w przypadku oporności na leki pierwszego rzutu.

Dawkowanie

Dawkowanie pyrazynamidu zależy od wieku, wagi i stanu zdrowia pacjenta oraz od rodzaju gruźlicy. Zazwyczaj dawka wynosi 15-30 mg/kg masy ciała na dobę, podawana raz dziennie. Lek należy przyjmować na czczo, co najmniej godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku.

Przeciwskazania do stosowania

Pyrazynamid jest przeciwwskazany u pacjentów z chorobami wątroby, chorobami autoimmunologicznymi oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia pyrazynamidem należy wykonać badania wątrobowe oraz ocenić ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W trakcie leczenia należy monitorować stan wątroby oraz wykonywać badania krwi i moczu.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Pyrazynamid może wpływać na metabolizm innych leków, takich jak ryfampicyna, etambutol czy izoniazyd. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tych leków.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie leczenia pyrazynamidem, ponieważ może to zwiększać ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Pyrazynamid może powodować zawroty głowy i osłabienie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów. Pacjenci powinni zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Pyrazynamid może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, takich jak badania krwi i moczu. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz o wynikach badań laboratoryjnych.

Wpływ na ciążę

Pyrazynamid jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży ze względu na ryzyko działań niepożądanych dla płodu. W przypadku konieczności stosowania leku w czasie ciąży, należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy pyrazynamid przenika do mleka matki. Zaleca się ostrożność przy stosowaniu leku u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu pyrazynamidu na płodność.

Skutki uboczne

Pyrazynamid może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zawroty głowy, osłabienie, gorączka, wysypka skórna, zaburzenia widzenia, zaburzenia czynności wątroby. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie pyrazynamidu może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha, osłabienie, zawroty głowy, zaburzenia widzenia. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Pyrazynamid działa bakteriobójczo na Mycobacterium tuberculosis, hamując syntezę białek i kwasów nukleinowych.

Wchłanianie

Pyrazynamid jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Pyrazynamid rozprowadza się w organizmie, docierając do tkanek i płynów ustrojowych.

Metabolizm

Pyrazynamid ulega metabolizmowi w wątrobie.

Wydalanie

Pyrazynamid jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Pyrazynamid jest lekiem przeciwgruźliczym, stosowanym w leczeniu gruźlicy w połączeniu z innymi lekami przeciwgruźliczymi. Lek może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy, osłabienie, gorączka, wysypka skórna, zaburzenia widzenia, zaburzenia czynności wątroby. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania wątrobowe oraz ocenić ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W trakcie leczenia należy monitorować stan wątroby oraz wykonywać badania krwi i moczu. Pyrazynamid jest przeciwwskazany u pacjentów z chorobami wątroby, chorobami autoimmunologicznymi oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu pyrazynamidu z innymi lekami oraz unikać spożywania alkoholu w trakcie leczenia.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz