Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Sulfogwajakol

Wskazania do stosowania

Sulfogwajakol to lek stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie płuc oraz innych chorób związanych z nadmierną produkcją śluzu.

Dawkowanie

Dawkowanie sulfogwajakolu zależy od wieku pacjenta oraz ciężkości choroby. Zwykle dawka wynosi 200-400 mg 2-3 razy dziennie. Lek należy przyjmować po posiłku, popijając wodą.

Przeciwskazania do stosowania

Sulfogwajakol jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na sulfogwajakol lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania sulfogwajakolu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku chorób nerek, wątroby, serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób tarczycy oraz u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Sulfogwajakol może wpływać na działanie innych leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwhistaminowe oraz leki przeciwnowotworowe. Przed rozpoczęciem stosowania sulfogwajakolu należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania sulfogwajakolu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Sulfogwajakol może powodować zawroty głowy oraz zmęczenie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie maszyn podczas stosowania sulfogwajakolu.

Inne rodzaje interakcji

Sulfogwajakol może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, takich jak badania czynności wątroby oraz nerek. Przed przystąpieniem do badań należy poinformować lekarza o stosowaniu sulfogwajakolu.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania sulfogwajakolu w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania sulfogwajakolu w czasie ciąży.

Wpływ na laktację

Nie zaleca się stosowania sulfogwajakolu podczas karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu sulfogwajakolu na płodność.

Skutki uboczne

Sulfogwajakol może powodować działania niepożądane, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy, zmęczenie oraz reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie sulfogwajakolu może prowadzić do nasilonych działań niepożądanych, takich jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka oraz zaburzenia elektrolitowe. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Sulfogwajakol działa przeciwzapalnie oraz wykrztuśnie. Hamuje produkcję śluzu oraz zmniejsza stan zapalny w drogach oddechowych.

Wchłanianie

Sulfogwajakol jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Sulfogwajakol jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Sulfogwajakol jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Sulfogwajakol jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Sulfogwajakol to lek stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego. Przed rozpoczęciem stosowania sulfogwajakolu należy skonsultować się z lekarzem oraz przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Lek może powodować działania niepożądane, dlatego w przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania sulfogwajakolu w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz