Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Na wątrobę - leki, preparaty

Wątroba w organizmie człowieka sprawuje wiele pożytecznych funkcji. Przede wszystkim metabolizuje substancje odżywcze, gospodaruje węglowodanami i wpływa na wydzielanie żółci. Te i inne ważne zadania tego organu powinny mieć nasze pełne wsparcie. Sprawdź leki na wątrobę dostępne w aptece CUD!

Aktywne filtry

Lagosa 150mg, 25 tabletek

21,99 zł
Hepatil, 80 tabletek, Teva

26,90 zł
Travisto tabl. 30 tabl.

17,99 zł
Liv 52, 100 tabletek

49,00 zł
PROLIVER +MAGNEZ 30 tabl.

15,99 zł
Proliver Cardio tabl. 30 tabl.

17,99 zł
ROWAchol, 30 kapsułek

19,90 zł

Wątroba to jeden z najważniejszych ludzkich organów, bez którego niemożliwe byłoby codzienne funkcjonowanie. Narząd ten przede wszystkim metabolizuje substancje odżywcze, gospodaruje węglowodanami, bierze udział w wydalaniu toksyn, magazynuje witaminy z grup A, D, E i K oraz produkuje żółć. Wątroba posiada rozwinięte zdolności do regeneracji. Niekiedy jednak może ulec uszkodzeniu w związku z chorobą bądź też narażeniem na szkodliwe substancje. By zadbać o zdrowie wątroby warto sięgnąć po sprawdzone suplementy oraz leki. 

Wątroba funkcjonuje na pełnych obrotach

Wykonując wiele czynności na raz nieraz mamy problem ze skupieniem. Wątroba jest prawdziwym wielozadaniowcem - szacuje się, że organ ten bierze udział w około 500 procesach oraz przemianach. Anatomicznie znajduje się w prawym podżebrzu składając  się z 4 płatów. Jej masa u mężczyzn wynosi około 1500-1700 g natomiast u kobiet 1300-1500 g. O funkcjach wątroby z powodzeniem można by napisać obszerną książkę. Warto wspomnieć o najważniejszych z nich:

Optymalny poziom cukru we krwi

Glukoza jest cukrem prostym magazynowanym w postaci glikogenu (cukru złożonego) i uwalnianym przez wątrobę do krwioobiegu. Substancja ta jest podstawowym związkiem niezbędnym do odżywiania komórek organizmu. Wątroba nadzoruje gospodarkę węglowodanową dzięki jej połączeniu z układem pokarmowym przez żyłę wrotną. Dzięki temu substancje pokarmowe czy niektóre leki wchłaniane przez jelita jako pierwsze przechodzą właśnie przez ten organ. O wątrobę powinni zadbać w szczególności diabetycy.  Przewlekła hiperglikemia może być bowiem jednym z czynników zwiększających ryzyko rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Wątroba jako organ wydzielniczy 

Oprócz funkcji magazynujących do zadań wątroby należy także wydzielanie  własnych substancji. Jedną z najważniejszych jest żółć, która po syntezie w wątrobie gromadzi się w świetle pęcherzyka żółciowego. Żółć zawiera m.in. fosfolipidy, cholesterol, resztki błon komórkowych oraz barwniki żółciowe. Jest uwalniana do przewodu pokarmowego, kiedy spożywamy tłuste pokarmy - żółć pomaga w ich rozkładzie do przyswajalnych przez organizm związków umożliwiając tym samym optymalne trawienie. Ponadto wspomaga neutralizację toksyn. Wątrobę charakteryzuje duża wydolność - może wytworzyć nawet do 1,5 litra żółci w ciągu dnia! Drogi żółciowe mogą niestety zostać zatkane przez kamienie żółciowe. W leczeniu kamicy żółciowej zaleca się stosowanie leków zwiększających rozpuszczalność cholesterolu w żółci. Należy do nich Essentiale Forte w formie kapsułek oparty o fosfolipidy.

Kiedy wątroba niedomaga?

Przyczyn nieprawidłowości pracy wątroby jest wiele, ale prawdą jest, że za zdecydowaną większość schorzeń tego organu, człowiek odpowiada osobiście. By zachować zdrowie nie zawsze musimy od razu sięgać po leki. W pierwszej kolejności należy tutaj wspomnieć o stłuszczeniowej chorobie wątroby, na którą choruje coraz więcej osób. Jest ona efektem nieprawidłowej diety, co bezpośrednio prowadzi do otyłości. Do tego dochodzi cukrzyca i nadciśnienie, które również w znacznym stopniu stłuszczają ten ważny dla życia organ.

Inną niszczącą praktyką jest nadużywanie alkoholu i leków, które czasem pochłaniane są samowolnie bez uzasadnionej potrzeby.  Alkohol może prowadzić do stłuszczenia, a nawet marskości wątroby. Skłonności do przesady najczęściej występują w przypadku kiedy przedawkujemy niesterydowe leki przeciwbólowe (szczególnie niebezpieczne są leki zawierające paracetamol) i oraz niektóre preparaty wykorzystywane w leczeniu depresji skutkując tym samym polekowym zapaleniem wątroby. Natomiast codzienne, wieloletnie używanie mocnych alkoholi może spowodować marskość. W jej wyniku dochodzi do poważnego upośledzenia czynności wątroby, które może manifestować się charakterystycznymi objawami klinicznymi. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny i przypadkowe kontakty seksualne niosą też niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania wirusowych zapaleń wątroby różnych typów.

Rozpoznanie choroby czasem bywa trudne. Ból jest jednym z najczęstszych symptomów toczącej się choroby - jednak wątroba nie posiada unerwienia przenoszącego ból. W organizmie dają się zauważyć jednak pewnie dolegliwości, początkowo kojarzone z innymi schorzeniami. Może to być ogólne rozbicie, ciągła senność, apatia czy też problemy ze strony przewodu pokarmowego. Zaburzenia pracy wątroby niekiedy można rozpoznać także przez przypadek podczas profilaktycznych badań krwi (markery wątrobowe ASPAT oraz ALAT), a także w czasie badania USG wykonywanego przez lekarza.

Jak wspomóc funkcjonowanie wątroby?

Większość chorób wątroby może być wyleczalna, trzeba tylko natychmiast zrezygnować z niewłaściwego stylu życia. Jest to niezwykle ważne, gdyż funkcjonowanie wątroby wpływa na wiele istotnych funkcji organizmu. Niestety nie ma jednej sprawdzonej recepty na zdrową wątrobę. Kluczowe jest na pewno ograniczenie spożywania alkoholu oraz zrzucenie nadmiernych kilogramów. Według WHO alkohol może być spożywany bezpiecznie jeśli nie przekraczamy dziennej dawki 4 porcji dziennie nie więcej niż 5 razy w tygodniu dla mężczyzn oraz odpowiednio o połowę mniej dla kobiet. Porcja alkoholu to 250 ml piwa 5% czy też 30 ml 40% wódki. Pomocny może być także  suplement diety czy tabletki na wątrobę bez recepty odpowiednio dobrane do naszych potrzeb. Szeroki asortyment preparatów na wątrobę sprawia, że przy wyborze ważna jest nie tylko cena. Dostępne leki na wątrobę często zawierają naturalne surowce pozyskiwane np. z korzenia cykorii, ostropestu plamistego czy ostryżu długiego. Charakterystyczna jest także mnogość postaci pod którymi występują. Może to być m in wyciąg, kapsułki, tabletki czy krople.

Ostropest plamisty - ziołowe leki na wątrobę

Wśród preparatów wspomagających pracę wątroby bardzo popularne są produkty wspomagające oparte o surowce pozyskiwane z ostropestu plamistego. To zioło naturalnie występuje w klimacie śródziemnomorskim oraz w Azji przez wiele lat było wykorzystywane w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Od jakiegoś czasu jest uprawiane także w Polsce. Ostropest plamisty zawiera sylimarynę (składnik popularnych preparatów m.in. Sylimarol). Ten związek poprawia zdolności wątroby do regeneracji. Wykazuje także działanie przeciwzapalne oraz przeciwoksydacyjne na komórki tego narządu. Warto jednak zorientować się w aptece jakie są przeciwwskazania do przyjmowania ostropestu - uważa się, że łączenie go z alkoholem niweluje wiele jego dobroczynnych właściwości.

Ekstrakt z liścia karczocha na trawienie

Pośród dostępnych leków na wątrobę warto zaopatrzyć się w te wspomagające trawienie. Związki obecne w ekstrakcie z karczocha mogą być remedium na najczęstsze dolegliwości wynikające z nieprawidłowej pracy wątroby. Wynika to z antyoksydacyjnych oraz regulacyjnych zdolności karczocha. Ziołowe preparaty mogą być stosowane również jako suplement diety wspomagający pracę wątroby ze względu na ich protekcyjne działanie. Karczoch zawarty w chętnie wybieranych produktach może być sprzedawany w formie kapsułek, jako krople, tabletki na wątrobę czy też wyciąg. Wyciąg to inaczej zagęszczony preparat otrzymywany poprzez wytrawienie pożądanej substancji odpowiednim rozpuszczalnikiem. Karczoch wykorzystywany jest m in w suplemencie Raphacholin C w formie.

Asparaginian l ornityny

Popularne leki na wątrobę bez recepty często oferowane są jako suplement diety ze względu na swój kompleksowy skład.  Powszechnie wybierane suplementy zawierają l asparaginian. Ta substancja znana jest ze swoich zdolności hepatoprotekcyjnych chroniąc poszczególne komórki narządu. Jest to możliwe, ponieważ ornityna uczestniczy w ważnych procesach detoksykacyjnych wchodząc w szlak metaboliczny amoniaku. Ornitynę możemy znaleźć w suplemencie diety Hepatil sprzedawanym jako tabletki.

Witaminy z grupy B

Witamina B12 (kobalamina) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nie jest zatem magazynowana przez wątrobę. Często jednak opiera się o nią leki na wątrobę, dlaczego? M in dzięki tej witaminie powstaje cholina budująca fosfolipidy. Najnowsze badania wskazują także na jej właściwości lecznicze w wirusowym zapaleniu wątroby typu C. Witaminę B12 można znaleźć nie tylko w aptece jako tabletki - jej doskonałym źródłem są jedne z najpopularniejszych produktów pochodzenia zwierzęcego - jaja, sery, mięso czy wędliny.

Zadbaj o wątrobę już dziś

Jak widać w profilaktyce chorób wątroby nie wystarcza tylko suplement diety, odpowiednio dobrane kapsułki czy tabletki. Niezwykle ważna jest także samodyscyplina oraz świadomość. Dlatego warto stale poszerzać informacje na temat funkcjonowania naszego organizmu. Codzienna zbilansowana dieta oraz szczupła sylwetka ma dobrotliwy wpływ na ogólną kondycję wątroby. Niezbędne jest także ograniczenie szkodliwych używek i rozsądne korzystanie z leków przeciwbólowych. Produkty na wątrobę dostępne na rynku można łatwo stosować ze względu na ich różne  postacie.


(4,9/5) z 10484 wszystkich ocen produktów.