Szczoteczki i nici
Codzienna, regularna higiena jamy ustnej to podstawa dbania o stan naszego uzębienia. Sumienne czyszczenie może uchronić nas przed próchnicą i zapewnić promienny uśmiech na długi czas. Wystarczająco długie szczotkowanie może jednak nie wystarczyć kiedy nie posiadamy odpowiedniej szczoteczki do zębów dostosowanej do naszych indywidualnych potrzeb. Oprócz tego w procesie manualnego czyszczenia warto wspomóc się dobrej jakości nicią dentystyczną.
Rodzaje szczoteczek dostępnych na rynku
Od dziesiątek lat szczoteczka do zębów wraz z pastą są podstawowymi środkami ochronnymi jamy ustnej. Rozwój nauk stomatologicznych i protetycznych w ostatnich latach sprawił, że na rynku farmaceutycznym pojawiła się szeroka gama nowoczesnych szczoteczek dostosowanych do potrzeb pacjentów o różnym typie uzębienia. Podstawowym parametrem jest grubość włosia będącego jedyną częścią szczoteczki stykającą się ze szkliwem. Włosie określane mianem twardego zalecane jest dla palaczy tytoniu oraz amatorów kawy i może być skuteczne w usuwaniu przebarwień powstałych w wyniku korzystania z tych używek. Dla zdecydowanej większości osób najlepszym wyborem będzie włosie o średniej grubości. Pacjenci cierpiący na nadwrażliwość dziąseł powinni zdecydować się na szczoteczki o miękkim włosiu, które nie będzie powodować podrażnień, w wyniku których mogłoby dojść do krwawienia w obrębie jamy ustnej. Wielkość główki szczoteczki powinna być dobrana do wieku korzystającej z niej osoby. Przyjmuje się, że jej odpowiedni wymiar odpowiada szerokości 2-3 zębów. Część szczoteczek posiada dwustronną główkę umożliwiającą również zbieranie osadu z grzbietowej części języka. Dla codziennego komfortu ważna jest także długość rączki, która dla dzieci powinna wynosić 10-13 cm, natomiast dla dorosłych 15-18 cm.
Szczoteczka z napędem czy manualna?
Od kilkunastu lat niezwykle popularne są szczoteczki elektryczne z wymiennymi główkami. Są one polecane szczególnie dla osób zmagających się z nadwrażliwością dziąseł. Dzięki niezwykle szybko obracającej się części rotacyjnej oferują bowiem doskonałą zdolność czyszczącą przy jednocześnie dużo mniejszym nacisku niż w wypadku szczoteczki manualnej. Najnowszym krzykiem mody na rynku stomatologicznym są szczoteczki soniczne. Podstawą ich działania jest emisja fal dźwiękowych, które rozbijają płytkę nazębną oraz cząsteczki śliny wymieszanej z pastą do zębów indukując powstawanie piany. Szczoteczki do czyszczenia zębów z mechanizmem sonicznym są jeszcze skuteczniejsze od tradycyjnych elektrycznych. Fale ultradźwiękowe pozwalają usunąć zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowych nieosiągalnych dla zwykłych szczoteczek bądź nawet nici dentystycznych. Niestety zazwyczaj ich cena również jest nieco wyższa. W przypadku obu typów szczoteczek warto także pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji i regularnej wymianie końcówek tak, aby cieszyć się sprawną szczoteczką przez długie lata.
Nici do czyszczenia zębów uzupełnieniem szczoteczki!
Resztki pokarmowe zalegające w przestrzeniach międzyzębowych mogą być przyczyną rozwijania się bakterii prowadzących do próchnicy, ale także powodować nieprzyjemny dla otoczenia oddech. Szczoteczka nie zawsze dostanie się do wszystkich zakamarków jamy ustnej, dlatego w procesie ich usuwania warto użyć nici dentystycznej. Oferowane nici dentystyczne często są powlekane fluorem wzmacniającym szkliwo. Pacjenci ze ściśle umieszczonymi zębami powinni zastanowić się nad korzystaniem z taśm dentystycznych dużo cieńszych od tradycyjnych nici. Z kolei dla osób o szeroko rozstawionych zębach poleca się korzystanie z nici pęczniejących pod wpływem wody. W przypadku kiedy mamy założony stały aparat ortodontycznym dobrym substytutem nici denstystycznej może być irygator oczyszczający przestrzenie międzyzębowe za pomocą wody pod ciśnieniem. Irygator jest urządzeniem skuteczniejszym i szybszym niż tradycyjne nici, jednak niestety znacznie od nich droższym.