Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Janowiec barwierski

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Janowiec barwierski (Senna italica) to roślina z rodziny bobowatych, pochodząca z Afryki i Azji. Jest to drzewo dorastające do 10 metrów wysokości, o korze szarej i łuszczącej się. Liście są złożone, składają się z 6-8 par listków, które są jajowate i mają długość około 3-5 cm. Kwiaty są żółte, zebrane w grona, pojawiają się na końcach gałęzi. Owoce to strąki o długości około 30 cm, zawierające liczne nasiona.

Działanie, Właściwości, Skład

Janowiec barwierski zawiera wiele substancji czynnych, w tym glikozydy antrachinonowe, flawonoidy, saponiny i garbniki. Dzięki temu wykazuje działanie przeczyszczające, moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Zastosowanie i Wskazania

Janowiec barwierski jest stosowany głównie jako środek przeczyszczający. Działa łagodnie i skutecznie, dlatego jest często wykorzystywany w przypadku zaparć. Może być również stosowany w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych, a także w przypadku stanów zapalnych i infekcji układu moczowego.

Stosowanie i Dawkowanie

Janowiec barwierski jest dostępny w postaci suszu roślinnego, tabletek, kapsułek oraz syropu. Dawkowanie zależy od formy preparatu oraz wieku i stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 1-2 tabletek lub kapsułek przed snem lub 1 łyżeczki syropu na dobę. W przypadku suszu roślinnego zaleca się zaparzenie 1-2 łyżek stołowych w 250 ml wrzącej wody i picie 1-2 razy dziennie.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Janowiec barwierski może wpływać na wchłanianie innych leków, dlatego przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy stosować go jednocześnie z innymi środkami przeczyszczającymi, ponieważ może to prowadzić do biegunek i odwodnienia organizmu.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Przedawkowanie janowca barwierskiego może prowadzić do biegunek, bólu brzucha, nudności i wymiotów. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych i odwodnienia organizmu. Nie należy stosować go u dzieci poniżej 12 roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Podsumowanie

Janowiec barwierski to roślina o działaniu przeczyszczającym, moczopędnym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Jest skutecznym środkiem w przypadku zaparć, chorób wątroby i dróg żółciowych oraz stanów zapalnych i infekcji układu moczowego. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ może wpływać na wchłanianie innych leków. Nie należy stosować go długotrwale i u dzieci poniżej 12 roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz