Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Sitagliptyna

Wskazania do stosowania

Sitagliptyna jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest to choroba, w której organizm nie produkuje lub nie wykorzystuje insuliny w sposób prawidłowy. Sitagliptyna pomaga kontrolować poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie produkcji glukozy przez wątrobę.

Dawkowanie

Dawkowanie sitagliptyny zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zawsze powinno być ustalone przez lekarza. Zwykle zaleca się przyjmowanie jednej tabletki (100 mg) raz dziennie, niezależnie od posiłków.

Przeciwskazania do stosowania

Sitagliptyna jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania sitagliptyny należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach i lekach, które pacjent przyjmuje. Sitagliptyna może wpływać na poziom cukru we krwi, dlatego pacjenci powinni regularnie monitorować swoje stężenie glukozy.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono znaczących interakcji sitagliptyny z innymi lekami.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania sitagliptyny, ponieważ może to wpłynąć na poziom cukru we krwi.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Sitagliptyna nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono znaczących interakcji sitagliptyny z innymi substancjami.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących wpływu sitagliptyny na ciążę. Przed rozpoczęciem stosowania sitagliptyny w czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy sitagliptyna przenika do mleka matki. Przed rozpoczęciem stosowania sitagliptyny w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu sitagliptyny na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstsze skutki uboczne sitagliptyny to bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, bóle głowy i infekcje górnych dróg oddechowych. W rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna.

Objawy przedawkowania

W przypadku przedawkowania sitagliptyny należy skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala. Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty i biegunkę.

Mechanizm działania

Sitagliptyna jest inhibitorem dipeptydylo-peptydazy 4 (DPP-4), enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie inkretyn. Inkretyny to hormony wydzielane przez jelita w odpowiedzi na spożycie pokarmu, które zwiększają wydzielanie insuliny i zmniejszają produkcję glukozy przez wątrobę.

Wchłanianie

Sitagliptyna jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Sitagliptyna jest dobrze dystrybuowana w organizmie.

Metabolizm

Sitagliptyna jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Sitagliptyna jest wydalana głównie przez nerki.

Podsumowanie

Sitagliptyna jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Pomaga kontrolować poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie produkcji glukozy przez wątrobę. Przed rozpoczęciem stosowania sitagliptyny należy skonsultować się z lekarzem i poinformować go o wszelkich chorobach i lekach, które pacjent przyjmuje. Sitagliptyna może powodować skutki uboczne, takie jak bóle brzucha, biegunka, nudności i wymioty. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Sitagliptyna jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego, dobrze dystrybuowana w organizmie i metabolizowana w wątrobie. Jest wydalana głównie przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz