Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Błonnik

Błonnik to część strukturalna roślin, która nie podlega rozkładowi przez enzymy trawienne znajdujące się w żołądku człowieka. W jego skład wchodzą wielocukry i inne związki, a każdy z nich pełni swoją funkcję podczas prawidłowej pracy przewodu pokarmowego.

Aktywne filtry

Jak jest rola błonnika w organizmie człowieka?

Przede wszystkim poprawia perystaltykę jelit za pomocą lekkiego drażnienia mechanicznego i chemicznego. Zwiększa też objętość i masę stolca, przy okazji wydalając więcej kwasów żółciowych, co w konsekwencji zapobiega powstawaniu kamieni. Powoduje też znaczny spadek trójglicerydów i lipidów we krwi, bo wiąże je w jelitach i wydala z kałem. Ma zdolność wiązania jonów metali, więc bierze czynny udział w odtruwaniu organizmu. Należy też zaznaczyć, że błonnik opóźnia wchłanianie glukozy, więc jest pomocny przy cukrzycy. Korzystnie wpływa też na rozwój flory bakteryjnej jelit, przez sprzyjanie rozwojowi pałeczek kwasu mlekowego, które wypierają inne niekorzystnie działające bakterie. Przede wszystkim zapobiega powstawaniu nowotworów jelita grubego, poprzez skrócenie zalegania stolca i rozpuszczanie niekorzystnych związków w większej jego ilości.

Błonnik a odchudzanie

Błonnik pomaga również w odchudzaniu. Przede wszystkim pęcznieje, gdy wchłania wodę, dając długotrwałe uczucie sytości przy stosunkowo niskiej kaloryczności. Sprawia, że część pokarmu nie podlega strawieniu a tłuszcz wchłania się tylko częściowo. Dodatkowo, poprzez sprawniejsze wydalanie kału przyspiesza przemianę materii. Masy kałowe nie zalegają w jelitach, co przynosi uczucie lekkości bez twardego, wzdętego brzucha.
Błonnik znaleźć można owocach, warzywach i w produktach zbożowych, pod warunkiem, że nie są wysoko przetworzone. Im bardziej zboże podlega przetworzeniu, tym mniejsza zawartość błonnika. Dlatego w diecie trzeba się skupić na produktach nieprzetworzonych.

Jeżeli jednak dieta nie jest bogata w tego typu produkty, można przyjmować przyjmować gotowe preparaty z błonnikiem. W sprzedaży jest dużo tego typu suplementów. Większość z nich pozytywnie wpływa na zdrowie i sylwetkę.