Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Karbetocyna

Wskazania do stosowania

Karbetocyna to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny stosowany w leczeniu bólu o różnej etiologii, w tym bólu pourazowym, bólu pooperacyjnym, bólu nowotworowym oraz bólu związanym z chorobami reumatycznymi. Lek może być również stosowany w leczeniu gorączki.

Dawkowanie

Dawkowanie karbetocyny zależy od wieku pacjenta, jego masy ciała oraz stanu zdrowia. Zazwyczaj dawka początkowa wynosi 100 mg, a następnie podaje się 50-100 mg co 4-6 godzin. Maksymalna dawka dobowa to 400 mg. Lek należy przyjmować po posiłku, popijając wodą.

Przeciwskazania do stosowania

Karbetocyna jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na ten lek oraz u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą nerek, chorobą wątroby oraz chorobami krwotocznymi.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Karbetocyna może wpływać na czynność nerek i wątroby, dlatego należy zachować ostrożność przy jej stosowaniu u pacjentów z chorobami tych narządów. Lek może również wpływać na układ krwiotwórczy, dlatego u pacjentów z chorobami krwi należy zachować szczególną ostrożność. Karbetocyna może również powodować senność, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn po jej przyjęciu.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Karbetocyna może nasilać działanie innych leków przeciwbólowych oraz leków przeciwzapalnych, dlatego należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tych leków.

Interakcje z alkoholem

Karbetocyna może nasilać działanie alkoholu, dlatego nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania tego leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Karbetocyna może powodować senność i zmniejszać zdolność koncentracji, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn po jej przyjęciu.

Inne rodzaje interakcji

Karbetocyna może wpływać na działanie leków przeciwpłytkowych oraz leków przeciwzakrzepowych, dlatego należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tych leków.

Wpływ na ciążę

Karbetocyna jest przeciwwskazana w ciąży, chyba że korzyść dla matki przeważa nad ryzykiem dla płodu. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania karbetocyny w czasie ciąży.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy karbetocyna przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania tego leku podczas karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu karbetocyny na płodność.

Skutki uboczne

Karbetocyna może powodować nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, senność, zmęczenie, nadmierną potliwość oraz wysypki skórne.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania karbetocyny są nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, nadmierne pocenie się, senność, osłabienie, zaburzenia widzenia oraz zaburzenia oddychania.

Mechanizm działania

Karbetocyna działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn.

Wchłanianie

Karbetocyna jest dobrze wchłaniana po podaniu doustnym.

Dystrybucja

Karbetocyna jest dobrze dystrybuowana w organizmie.

Metabolizm

Karbetocyna jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Karbetocyna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Karbetocyna to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny stosowany w leczeniu bólu o różnej etiologii. Lek może powodować skutki uboczne, dlatego należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu. Karbetocyna jest przeciwwskazana w ciąży i podczas karmienia piersią. Lek działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz