Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Etomidat

Wskazania do stosowania

Etomidat jest lekiem stosowanym w anestezjologii do wprowadzenia i podtrzymywania znieczulenia ogólnego u dorosłych pacjentów.

Dawkowanie

Dawkowanie etomidatu zależy od wieku, wagi ciała i stanu zdrowia pacjenta oraz od celu zastosowania leku. Zwykle podaje się go w dawce 0,2-0,6 mg/kg masy ciała, podawanym w ciągu 30-60 sekund. Dawka podtrzymująca wynosi zwykle 0,03-0,2 mg/kg/min.

Przeciwskazania do stosowania

Etomidat jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na etomidat lub na jakikolwiek składnik preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Etomidat może powodować depresję układu oddechowego i krążenia, dlatego należy monitorować pacjenta podczas znieczulenia. Lek może również powodować hipotensję, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z niskim ciśnieniem tętniczym. Etomidat może wpływać na czynność wątroby i nerek, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności tych narządów.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Etomidat może nasilać działanie innych leków wpływających na układ nerwowy, takich jak leki przeciwbólowe, leki uspokajające i leki nasenne.

Interakcje z alkoholem

Etomidat może nasilać działanie alkoholu na układ nerwowy, dlatego należy unikać spożywania alkoholu przed i po podaniu leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Etomidat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego po podaniu leku należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn przez okres co najmniej 24 godzin.

Inne rodzaje interakcji

Etomidat może wpływać na działanie innych leków, dlatego przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Wpływ na ciążę

Etomidat jest lekiem kategorii C w ciąży, co oznacza, że nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży. Należy zachować ostrożność i stosować lek tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy etomidat przenika do mleka matki, dlatego należy zachować ostrożność i unikać stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych dotyczących wpływu etomidatu na płodność.

Skutki uboczne

Etomidat może powodować nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, nadmierną senność, zaburzenia rytmu serca, hipotensję, depresję oddechową, reakcje alergiczne i inne skutki uboczne.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania etomidatu mogą obejmować nasilenie działań niepożądanych, takich jak depresja oddechowa, hipotensja, zaburzenia rytmu serca i inne objawy.

Mechanizm działania

Etomidat jest lekiem z grupy pochodnych imidazolu, który działa jako środek znieczulający ogólny. Lek działa na receptory GABA w mózgu, powodując depresję układu nerwowego i wprowadzając pacjenta w stan znieczulenia.

Wchłanianie

Etomidat jest podawany dożylnie i szybko wchłania się do krwiobiegu.

Dystrybucja

Etomidat szybko rozprowadza się po organizmie i gromadzi się w tkankach o wysokiej zawartości lipidów, takich jak mózg.

Metabolizm

Etomidat jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem.

Wydalanie

Etomidat jest wydalany z moczem.

Podsumowanie

Etomidat jest lekiem stosowanym w anestezjologii do wprowadzenia i podtrzymywania znieczulenia ogólnego u dorosłych pacjentów. Lek może powodować depresję układu oddechowego i krążenia, dlatego należy monitorować pacjenta podczas znieczulenia. Etomidat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego po podaniu leku należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn przez okres co najmniej 24 godzin. Etomidat jest lekiem kategorii C w ciąży, co oznacza, że nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży. Należy zachować ostrożność i stosować lek tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Etomidat może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, nadmierną senność, zaburzenia rytmu serca, hipotensję, depresję oddechową, reakcje alergiczne i inne objawy.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz