Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Izoniazyd

Wskazania do stosowania

Izoniazyd jest lekiem przeciwgruźliczym, stosowanym w leczeniu gruźlicy płuc i pozapłucnej. Jest również stosowany w celu zapobiegania zakażeniom gruźliczym u osób, które miały kontakt z osobą zakażoną gruźlicą.

Dawkowanie

Dawkowanie izoniazydu zależy od wieku i wagi pacjenta oraz od rodzaju gruźlicy. Zwykle dawka wynosi 5 mg/kg masy ciała na dobę, maksymalnie 300 mg na dobę. Lek należy przyjmować na czczo, 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju gruźlicy i może wynosić od 6 do 12 miesięcy.

Przeciwskazania do stosowania

Izoniazyd jest przeciwwskazany u pacjentów z chorobami wątroby, padaczką oraz u osób uczulonych na izoniazyd lub na jakikolwiek składnik preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia izoniazydem należy wykonać badania wątrobowe oraz ocenić ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Podczas leczenia należy monitorować czynność wątroby oraz poziom witaminy B6, ponieważ izoniazyd może prowadzić do niedoboru tej witaminy. W przypadku wystąpienia objawów takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha, żółtaczka lub zmiany w wynikach badań wątrobowych, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Izoniazyd może wpływać na działanie innych leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwzakrzepowe oraz leki przeciwwirusowe. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem leczenia izoniazydem.

Interakcje z alkoholem

Izoniazyd może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu. Zaleca się unikanie spożywania alkoholu podczas leczenia izoniazydem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Izoniazyd nie wpływa bezpośrednio na zdolność prowadzenia pojazdów. Jednakże, w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy lub osłabienie, należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Izoniazyd może wpływać na wyniki testów diagnostycznych, takich jak testy na obecność glukozy w moczu lub na poziom kwasu moczowego we krwi. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu izoniazydu przed wykonaniem jakichkolwiek badań diagnostycznych.

Wpływ na ciążę

Izoniazyd jest uznawany za bezpieczny w czasie ciąży. Jednakże, przed rozpoczęciem leczenia izoniazydem w czasie ciąży, należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Izoniazyd przenika do mleka matki i może wpłynąć na dziecko karmione piersią. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia izoniazydem w czasie karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Izoniazyd nie wpływa bezpośrednio na płodność.

Skutki uboczne

Izoniazyd może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, zaburzenia czynności wątroby, neuropatie obwodowe, bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, reakcje alergiczne oraz zaburzenia krwiotwórcze.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania izoniazydu mogą obejmować nudności, wymioty, bóle brzucha, zaburzenia czynności wątroby oraz drgawki. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Izoniazyd jest lekiem przeciwgruźliczym, który hamuje syntezę kwasów mykolowych, składników ściany komórkowej bakterii gruźlicy.

Wchłanianie

Izoniazyd jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Izoniazyd dystrybuuje się do tkanek i płynów ustrojowych, w tym do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Metabolizm

Izoniazyd jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Izoniazyd jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Izoniazyd jest lekiem przeciwgruźliczym stosowanym w leczeniu gruźlicy płuc i pozapłucnej oraz w celu zapobiegania zakażeniom gruźliczym. Lek może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, zaburzenia czynności wątroby oraz neuropatie obwodowe. Przed rozpoczęciem leczenia izoniazydem należy wykonać badania wątrobowe oraz ocenić ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy unikać spożywania alkoholu podczas leczenia izoniazydem. Lek jest uznawany za bezpieczny w czasie ciąży, jednakże przed rozpoczęciem leczenia izoniazydem w czasie ciąży, należy skonsultować się z lekarzem. Izoniazyd jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz