Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Fasola zwyczajna

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Fasola zwyczajna (Phaseolus vulgaris) to roślina z rodziny bobowatych, pochodząca z Ameryki Południowej. Jest to roślina jednoroczna, osiągająca wysokość od 30 do 60 cm. Liście fasoli są złożone, składają się z trzech listków. Kwiaty fasoli są białe, różowe lub fioletowe, zebrane w grona. Owoce fasoli to strąki, które zawierają nasiona.

Działanie, Właściwości, Skład

Fasola zwyczajna zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak białko, błonnik, witaminy z grupy B, witaminę C, potas, magnez, żelazo i fosfor. Fasola zwyczajna ma działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i przeciwutleniające. Zawarte w fasoli błonnik pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi oraz zapobiega zaparciom.

Zastosowanie i Wskazania

Fasola zwyczajna jest stosowana w leczeniu cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, chorób nerek i chorób układu pokarmowego. Fasola zwyczajna może również pomóc w utracie wagi, ponieważ zawiera niewiele kalorii, a jednocześnie daje uczucie sytości.

Stosowanie i Dawkowanie

Fasola zwyczajna może być spożywana na wiele sposobów, np. gotowana, pieczona, smażona lub dodawana do sałatek. Zalecana dzienna dawka fasoli to około 1-2 szklanek.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Fasola zwyczajna może wpływać na wchłanianie niektórych leków, takich jak leki przeciwpadaczkowe i leki przeciwzakrzepowe. Osoby przyjmujące te leki powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem fasoli zwyczajnej.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Przedawkowanie fasoli zwyczajnej może prowadzić do biegunek, wzdęć i nudności. Osoby z chorobami nerek powinny unikać spożywania dużej ilości fasoli, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Podsumowanie

Fasola zwyczajna to roślina o wielu cennych właściwościach zdrowotnych. Może pomóc w leczeniu wielu chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca i choroby układu pokarmowego. Jednak przed spożyciem fasoli zwyczajnej, osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz