Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Wodorotlenek glinu

Wskazania do stosowania

Wodorotlenek glinu jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit, takich jak zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz zapalenie błony śluzowej żołądka.

Dawkowanie

Dawkowanie wodorotlenku glinu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza. Zazwyczaj stosuje się 1-2 łyżeczki (5-10 ml) roztworu wodorotlenku glinu, rozpuszczonego w 1/2 szklanki wody, 3-4 razy dziennie, po posiłkach i przed snem.

Przeciwskazania do stosowania

Wodorotlenek glinu jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na ten lek.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Wodorotlenek glinu należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą nerek, ponieważ może on powodować zwiększenie stężenia fosforanów we krwi.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Wodorotlenek glinu może wpływać na wchłanianie innych leków, dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi lekami.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono interakcji między wodorotlenkiem glinu a alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Wodorotlenek glinu nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Wodorotlenek glinu może wpływać na wchłanianie innych substancji, takich jak witaminy i minerały, dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi lekami.

Wpływ na ciążę

Nie stwierdzono szkodliwego wpływu wodorotlenku glinu na ciążę, jednak przed zastosowaniem leku w czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Nie stwierdzono szkodliwego wpływu wodorotlenku glinu na laktację, jednak przed zastosowaniem leku w czasie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono szkodliwego wpływu wodorotlenku glinu na płodność.

Skutki uboczne

Wodorotlenek glinu może powodować biegunkę, zaparcia, nudności, wymioty, bóle brzucha, zwiększenie stężenia fosforanów we krwi oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie wodorotlenku glinu może prowadzić do zwiększenia stężenia fosforanów we krwi oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej.

Mechanizm działania

Wodorotlenek glinu działa jako zasada, neutralizując kwas solny w żołądku i zmniejszając kwasowość soku żołądkowego.

Wchłanianie

Wodorotlenek glinu jest słabo wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Wodorotlenek glinu jest dystrybuowany w organizmie w postaci niezmienionej.

Metabolizm

Wodorotlenek glinu nie ulega metabolizmowi w organizmie.

Wydalanie

Wodorotlenek glinu jest wydalany z organizmu w postaci niezmienionej, głównie przez nerki.

Podsumowanie

Wodorotlenek glinu jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit, takich jak zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz zapalenie błony śluzowej żołądka. Lek ten działa jako zasada, neutralizując kwas solny w żołądku i zmniejszając kwasowość soku żołądkowego. Wodorotlenek glinu może powodować skutki uboczne, takie jak biegunka, zaparcia, nudności, wymioty, bóle brzucha, zwiększenie stężenia fosforanów we krwi oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku chorób nerek.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz