Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Sorafenib

Wskazania do stosowania

Sorafenib to lek stosowany w leczeniu zaawansowanego raka nerkokomórkowego, raka wątrobowokomórkowego oraz nieoperacyjnego lub przerzutowego raka tarczycy.

Dawkowanie

Dawkowanie sorafenibu zależy od rodzaju nowotworu i stanu pacjenta. Zwykle zaleca się przyjmowanie jednej tabletki (200 mg) dwa razy dziennie, co daje łączną dawkę 400 mg na dobę. Lek należy przyjmować na czczo lub z lekkim posiłkiem. Lekarz prowadzący powinien ustalić optymalną dawkę dla każdego pacjenta.

Przeciwskazania do stosowania

Sorafenib jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na substancję czynną lub którzy mają ciężką niewydolność wątroby lub nerek.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia sorafenibem należy wykluczyć obecność innych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, zaburzenia krwawienia, choroby skóry, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby płuc i inne. Lek może wpływać na czynność wątroby, dlatego przed i w trakcie leczenia należy regularnie wykonywać badania laboratoryjne.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Sorafenib może wpływać na działanie innych leków, takich jak doustne leki przeciwzakrzepowe, doustne leki przeciwcukrzycowe, doustne leki przeciwnowotworowe, doustne leki przeciwdepresyjne, doustne leki przeciwpadaczkowe i doustne leki przeciwgrzybicze. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie leczenia sorafenibem, ponieważ może to zwiększać ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Sorafenib może powodować zawroty głowy, senność i zmęczenie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn, jeśli odczuwają te objawy.

Inne rodzaje interakcji

Sorafenib może wpływać na działanie innych leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, doustne leki przeciwzapalne, doustne leki przeciwgrzybicze i doustne leki przeciwwirusowe. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Wpływ na ciążę

Sorafenib może powodować szkody w płodzie i jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia sorafenibem i przez co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy sorafenib przenika do mleka matki. Kobiety karmiące piersią powinny przerwać karmienie piersią podczas leczenia sorafenibem i przez co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu leczenia.

Wpływ na płodność

Sorafenib może wpłynąć na płodność u mężczyzn i kobiet. Pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem o możliwości zachowania płodności przed rozpoczęciem leczenia.

Skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane związane z leczeniem sorafenibem to zmęczenie, biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, wysypka, suchość skóry, utrata apetytu, bóle głowy, bóle stawów i mięśni oraz zmniejszenie masy ciała.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie sorafenibu może prowadzić do zwiększenia działań niepożądanych. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala.

Mechanizm działania

Sorafenib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej, który hamuje wzrost i rozwój komórek nowotworowych poprzez blokowanie szlaków sygnałowych, które kontrolują podział komórek.

Wchłanianie

Sorafenib jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Sorafenib jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Sorafenib jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Sorafenib jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Sorafenib jest lekiem stosowanym w leczeniu zaawansowanego raka nerkokomórkowego, raka wątrobowokomórkowego oraz nieoperacyjnego lub przerzutowego raka tarczycy. Lek może powodować wiele działań niepożądanych i interakcji z innymi lekami, dlatego należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Pacjenci powinni również regularnie wykonywać badania laboratoryjne, aby monitorować stan zdrowia.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz