Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Glukonian żelaza

Wskazania do stosowania

Glukonian żelaza jest stosowany w leczeniu niedoboru żelaza, który może prowadzić do niedokrwistości.

Dawkowanie

Dawkowanie glukonianu żelaza zależy od wieku, masy ciała i stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek dziennie, najlepiej podczas posiłku. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Przeciwskazania do stosowania

Glukonian żelaza jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na składniki preparatu oraz u pacjentów z hemochromatozą, hemosyderozą i talasemią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania glukonianu żelaza należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli pacjent cierpi na choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby lub nerek. Nie należy stosować glukonianu żelaza w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Glukonian żelaza może wpływać na wchłanianie innych leków, takich jak tetracykliny, penicyliny, fluorochinolony, bisfosfoniany, leki przeciwpadaczkowe i leki przeciwnowotworowe. Należy unikać jednoczesnego stosowania glukonianu żelaza z tymi lekami.

Interakcje z alkoholem

Nie ma znanych interakcji między glukonianem żelaza a alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Nie ma znanych wpływów glukonianu żelaza na zdolność prowadzenia pojazdów.

Inne rodzaje interakcji

Nie ma znanych innych rodzajów interakcji z glukonianem żelaza.

Wpływ na ciążę

Nie ma wystarczających danych dotyczących wpływu glukonianu żelaza na ciążę. Przed rozpoczęciem stosowania glukonianu żelaza w czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Nie ma wystarczających danych dotyczących wpływu glukonianu żelaza na laktację. Przed rozpoczęciem stosowania glukonianu żelaza w czasie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność

Nie ma znanych wpływów glukonianu żelaza na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi glukonianu żelaza są bóle brzucha, zaparcia, biegunka, nudności, wymioty, niestrawność, zmiany w smaku, ciemne zabarwienie stolca i zębów. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania glukonianu żelaza mogą obejmować nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca i zwiększone stężenie żelaza we krwi. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Glukonian żelaza jest związkiem chemicznym, który zawiera żelazo w formie jonowej. Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen we krwi. Glukonian żelaza zwiększa poziom żelaza we krwi i pomaga w leczeniu niedoboru żelaza.

Wchłanianie

Glukonian żelaza jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Po wchłonięciu glukonian żelaza jest transportowany we krwi do tkanek.

Metabolizm

Glukonian żelaza jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Żelazo jest wydalane z organizmu przez jelita, skórę, układ moczowy i układ oddechowy.

Podsumowanie

Glukonian żelaza jest stosowany w leczeniu niedoboru żelaza, który może prowadzić do niedokrwistości. Przed rozpoczęciem stosowania glukonianu żelaza należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli pacjent cierpi na choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby lub nerek. Nie należy stosować glukonianu żelaza w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem. Najczęstszymi skutkami ubocznymi glukonianu żelaza są bóle brzucha, zaparcia, biegunka, nudności, wymioty, niestrawność, zmiany w smaku, ciemne zabarwienie stolca i zębów. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Glukonian żelaza zwiększa poziom żelaza we krwi i pomaga w leczeniu niedoboru żelaza.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz