Preparaty i produkty na stłuczenia i urazy
Kontuzje najczęściej zaskakują nas w najmniej odpowiednim momencie - na wakacjach czy podczas treningu sportowego. Silny ból może skutecznie pokrzyżować nam plany. Dlatego domowa apteczka powinna zawierać nie tylko opatrunki oraz plastry, ale także maści, kremy i kompresy na stłuczenia i urazy o działaniu przeciwbólowym.
Pokonaj stan zapalny
Reakcją organizmu na uszkodzenie tkanek jest ich zapalenie, które objawia się m.in. zaczerwienieniem, obrzękiem, bólem oraz świądem. By zredukować uciążliwe skutki stanu zapalnego warto sięgnąć po leki przeciwzapalne dostępne w postaci maści czy kremów o działaniu miejscowym. Szczególnie polecane są farmaceutyki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Preparaty te charakteryzują się wysoką wchłanialnością dzięki czemu są bezpieczne oraz wykazują skuteczne działanie. Mogą być także wykorzystywane w leczeniu chorób przewlekłych jak stany zapalne więzadeł, ścięgien czy mięśni, w reumatyzmie pozastawowym oraz w leczeniu bólu pleców.
Naturalne kremy i maści przeciwbólowe
Wśród produktów na stłuczenia i urazy coraz większą popularność zdobywają te oparte o naturalne surowce pochodzenia roślinnego. Na siniaki i stłuczenia, a także w leczeniu odleżyn poleca się żel żywokostowy z jałowcem. Zawarte w preparacie naturalne garbniki wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie jednocześnie przyspieszając odbudowę uszkodzonego naskórka. Krem z konopii z kolei polecany jest na przeciążone, sztywne stawy. Produkty oparte o składniki roślinne są przystępne cenowo i bezpieczne.
Okłady i kompresy żelowe
Terapia zimnem i ciepłem również znajduje swoich zwolenników w przebiegu leczeniu stłuczeń i urazów. Niewątpliwą zaletą kompresów żelowych jest możliwość ich wielokrotnego użycia. Mogą być również wykorzystywane przez wszystkich członków rodziny. Żel znajdujący się wewnątrz kompresów wykazuje zdolność kumulowania zimna lub ciepła hamując powstawanie obrzęku i zmniejszając ból. Wskazania do leczenia kompresami obejmują także zmiany zwyrodnieniowe, schorzenia stawów, reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie pęcherza moczowego, ale kompresy mogą być także wykorzystywane w celu obniżenia temperatury w stanach podgorączkowych.