Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Grzybica

Grzybica to powierzchowne zakażenie skóry i błon śluzowych, wywołane patogennymi grzybami. Jest to bardzo często występujące w społeczeństwie schorzenie, które charakteryzuje się szczególnie wysoką zaraźliwością.

Aktywne filtry

Czym jest grzybica?

Grzybica to powierzchowne zakażenie spowodowane występowaniem patogennych grzybów, które może obejmować skórę, jej przydatki (czyli włosy i paznokcie) oraz błonę śluzową jamy ustnej i narządów płciowych. Zakażenia są najczęściej spowodowane przez dermatofity obejmujące trzy rodzaje grzybów: Trichophyton, Microsporum oraz Epidermophyton. Coraz częściej za zakażenia grzybicze są odpowiedzialne także drożdżaki z rodziny Candida, które wywołują grzybicę jamy ustnej, pochwy, prącia oraz odbytu. Grzybica to uciążliwa choroba, która najczęściej atakuje stopy, gdzie objawia się nieestetycznymi pęknięciami i zaczerwienieniem w przestrzeniach międzypalcowych, czemu towarzyszy świąd oraz nieprzyjemny zapach. Równie często choroba ta atakuje paznokcie, które początkowo zaczynają się przebarwiać, a w trakcie upływu czasu ulegają degeneracji i zaczynają odchodzić od łożyska paznokcia.

Grzybica stóp i paznokci - wstydliwa choroba, która wymaga bezwzględnych środków

Grzybica stóp określana bywa potocznie stopą atlety lub sportowca, co wynika z faktu, że bardzo łatwo o zarażenie się tą chorobą na basenie, saunie czy w klubie fitness. W takich miejscach należy zawsze mieć ze sobą klapki i unikać chodzenia na boso. Grzybica lubi rozwijać się w ciepłych i wilgotnych miejscach, więc bardzo ważne jest, by po codziennej higienie, wytrzeć się dokładnie do sucha. Jeżeli nadmierne pocenie się stóp, uniemożliwia utrzymanie suchego środowiska, warto sięgnąć po specjalistyczne dezodoranty i spraye. Zawierają one substancje o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym, dodatkowo, zastosowane na stopy lub obuwie, eliminują przykry zapach. Osoby ze szczególnymi skłonnościami do grzybicy paznokci i stóp, powinny zainteresować się kremami oraz lakierami do paznokci, które doskonale chronią przed nawrotem choroby, dzięki wysokiemu stężeniu aktywnych składników.